Czwartek, 21 lutego 2019

imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

RSS

Kolejni aresztowani policjanci. Pogrążają ich kierowcy, którzy dali łapówki

30.08.2018 18:18 | 3 komentarze | acz

W dniach 28 i 29 sierpnia na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Policji Wydziału w Katowicach zatrzymali kolejnych dwóch funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Kolejni aresztowani policjanci. Pogrążają ich kierowcy, którzy dali łapówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zatrzymania mają związek z prowadzonym postępowaniem przygotowawczym, które dotyczy przyjmowania przez funkcjonariuszy korzyści majątkowych. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali sześciu funkcjonariuszy żorskiej drogówki, podejrzanych o przyjmowanie łapówek. Po przedstawieniu im zarzutów w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Komendant Miejski Policji w Żorach zawiesił funkcjonariuszy w czynnościach służbowych oraz wszczął wobec nich postępowania dyscyplinarne i postępowania administracyjne, zmierzające do zwolnienia ich ze służby.

Jak ustalono, łapówki w różnych kwotach przyjmowane były przez kilku funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Żorach w zamian za zaniechanie podjęcia jakichkolwiek czynności służbowych w związku z ujawnieniem popełnienia przez kierujących pojazdami wykroczeń drogowych. Te polegały głównie na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości jazdy, jednak zdarzały się nawet przypadki przestępstw polegających kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości. W niektórych przypadkach w zamian za przyjętą korzyść majątkową funkcjonariusze policji wystawiali wobec kierujących pojazdami mandaty karne nie za rzeczywiście, lecz fikcyjnie popełnione wykroczenia.

Przyjmujący korzyści majątkowe funkcjonariusze Policji większości tych przestępstw dopuścili się, wykonując czynności służbowe na drodze krajowej nr 81 (tzw. wiślance), jak również na drogach dojazdowych do autostrady A1. Zatrzymanym funkcjonariuszom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. 228 § 3 k.k., które zagrożone są karą pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.

- Kolejne zatrzymania w tej sprawie możliwe były dzięki odpowiedzi osób posiadających wiedzę o przestępstwie na apel prokuratury. Osoby, które zgłosiły się i poinformowały o przestępstwach wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom żorskiej drogówki zostały przesłuchane w charakterze świadków i nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności karnej - mówi prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Wobec obu zatrzymanych funkcjonariuszy prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Gliwicach z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Decyzją z dnia 30 sierpnia sąd uwzględnił wnioski prokuratury i zastosował wobec obu podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.