środa, 16 czerwca 2021

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Rudera za fortunę. Radna Szukalska: argumenty urzędu są żadne!

29.08.2018 11:30 | 8 komentarzy | ma.w

Zdaniem Anny Szukalskiej, w sprawie sprzedaży domu na Ocickiej, należącego do miasta, powinno się podliczyć nakłady czynszowe ponoszone przez 37 lat przez najemcę. - Ile z nich gmina przeznaczyła na remonty nieruchomości? - spytała na ostatniej komisji budżetowej. Zgadza się z mieszkankami, które wywiesiły płachtę z protestem, że doszło do różnicowania mieszkańców Raciborza.

Rudera za fortunę. Radna Szukalska: argumenty urzędu są żadne!
Nawet drzwi do piwnicy są tu jeszcze z czasów II Wojny Światowej. To jednocześnie wejście do schronu bombowego z napisem w języku niemieckim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Raciborzanki z Ocic twierdzą, że są gorszymi mieszkańcami, bo nie mają tych praw, co korzystający z wysokich bonifikat przy wykupie mieszkania komunalnego. Napisały to na płachcie i powiesiły na płocie przy ul. Ocickiej w rejonie Jeruzalem, gdzie mieszkają. W urzędzie miasta mówią, że sprzedaż ich domu z bonifikatą "byłaby wręcz nieetyczna". - Nie dostrzegam tej nieetyczności. Bonifikaty są dla wszystkich. Argumenty urzędu są żadne! - stwierdziła radna Szukalska. Mówiła o różnicowaniu mieszkańców, a radny Marek Rapnicki użył terminu "dyskryminowana grupa najemców". Naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami Elżbieta Sokołowska przekazała radnym, że wykup mieszkania jest decyzją biznesową, a nie społeczną, a za takową biorą ją niektórzy członkowie rady.

Radna Zuzanna Tomaszewska dziwiła się, że nikt z urzędników "nie potraktował tej sprawy subiektywnie" trzymając się wyłącznie przepisów. - Może należy wprowadzić nowe bonifikaty, po ludzkiej dyskusji? Jestem przeciwna takiemu traktowaniu, z negatywnym nastawieniem, mieszkańca chodzącego cztery miesiące za swoją sprawą - nie kryła irytacji. Wiceprezydent Irena Żylak broniła się, że urzędnicy podjęli dyskusję i nie ma mowy o ich negatywnym nastawieniu. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek pytał radnych czy dyskutowaliby o sprawie równie żarliwie gdyby chodziło o zakusy na dom ze strony "bogatego biznesmena z trzema autami"?

W trakcie posiedzenia radni dowiedzieli się, że Racibórz ma 5 budynków komunalnych, gdzie sytuacja może być analogiczna do przypadku z Ocickiej.

- 37 lat słuchamy, że rejon (MZB) nic nie zrobi z tym domem. Płacimy teraz 655 zł za sam czynsz i nie ma robione nic. Potrzebna jest wymiana okien, trzeba wyremontować piec, łazienka jest w fatalnym stanie, tam się zaczadziła osoba. Czy ja aż takich cudów chcę od miasta? Ja dbam o ten dom wyręczając zarządcę - mówiła do radnych Katarzyna Łobos dopuszczona do głosu przy poparciu 10 członków komisji.

Po wystąpieniu kobiety radny Marek Rapnicki stwierdził: Panie przeżyły gehennę. Wstrzymajmy procedury i przyjrzyjmy się lepiej tej sprawie. Powierzmy to grupie ludzi, która przekomponuje uchwałę o bonifikatach. Bo te panie nie powinny przegrać z miastem - apelował do kolegów z rady. Przed decyzjami podejmowanymi pod wpływem emocji przestrzegał radny Jan Wiecha przypominając, że "uchwała musi być bezpieczna, a to jest precedens".

Zadowolony z przebiegu obrad komisji budżetowej był radny Piotr Klima. Przypomniał, że Marcin Fica szef komisji gospodarki mówił "twardo: nie" proszony by wysłuchać głosu zainteresowanej. - Jak to jest, że na jednej komisji można, a na drugiej nie. Ta jedna jest nieludzka a druga na odwrót? - zastanawiał się głośno.

ma.w

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Irena Żylak

Irena Żylak

Była wiceprezydent Raciborza

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty