Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Kultura

Zdobywali wiedzę w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń [FOTO]

24.08.2018 14:45 | 0 komentarzy | d

To już ostatnia wycieczka tego lata z biblioteką. Po Muzeum Śląskim w Katowicach, Stacyjkowie w Rudach i JauraParku w Krasiejowie, mali czytelnicy odwiedzili Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, w którym rządzi świat fizyki.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fizyka? Doświadczenia? Kojarzy się ze szkołą, a przecież trwają wakacje. Nic bardziej mylnego. Ogród Doświadczeń w Krakowie, w którym znajduje się ponad 60 urządzeń edukacyjnych z zakresu mechaniki, optyki, akustyki czy hydrostatyki to miejsce, w którym z całą pewnością nie ma miejsca na nudę. Kołyska Newtona, równia Galileusza, wahadła magnetyczne, wietrzne gongi czy Trójkąt Bermudzki to tylko niektóre z urządzeń, które miały okazję poznać dzieci w trakcie dwugodzinnego spaceru po parku z przewodnikiem.

Uczestnicy „Lata z biblioteką” z wielkim zainteresowaniem mogli m.in. śledzić co dzieje się z kolorową, nieruchomą tarczą przy prędkości 1800 obrotów na minutę, znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego gong uderzony silnie nie wydaje ciekawego dźwięku czy przekonać się na własnej skórze, że dłuższe przebywanie w ogromnym kalejdoskopie może być prawdziwą torturą.

Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach pod nazwą „Fizyka balonika”, w trakcie których prezentowanych było kilkanaście zaskakujących eksperymentów - każdy z wykorzystaniem balonika. Baloniki były nadmuchiwane, przebijane, podpalane, zgniatane oraz stanowiły napęd pojazdów poruszających się po ziemi, wodzie i w powietrzu.

- Przed nami dwa ostatnie, wakacyjne spotkania w bibliotece – we wtorek dzień z bajką azjatycką a w czwartek podsumowanie i zakończenie „Lata z biblioteką”. Serdecznie zapraszamy – mówi Jolanta Sienkiewicz z MiPBP w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu, opr. (d).