Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Sześć lat od pomysłu do realizacji, czyli jak to z nową remizą i świetlicą było

25.08.2018 07:00 | 0 komentarzy | mad

W sobotę 18 sierpnia w Rudyszwałdzie otwarto budynek użyteczności publicznej. Obiekt mieści się przy ulicy Głównej 31.

Sześć lat od pomysłu do realizacji, czyli jak to z nową remizą i świetlicą było
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Scalili budynki

Pomysł budowy zrodził się sześć lat temu, a to dlatego, że po jednej stronie ulicy znajdował się budynek po szkole podstawowej i przedszkolu, po drugiej zaś remiza strażacka ze świetlicą. Oba te miejsca łączyła wspólna cecha, nie były do końca funkcjonalne i wymagały remontu (koszt modernizacji szkoły wyceniono na 1,3 mln złotych). Ze społecznością Rudyszwałdu uznano, że powinien powstać jeden wspólny, nowoczesny obiekt dający miejsce wszystkim organizacjom. Tak więc szkołę wyburzono i w jej miejscu postawiono nowy budynek. Do prac przystąpiono w 2015 roku, wówczas wykonano dokumentację. Czekano również na transgraniczny projekt, z którego można byłoby dotować zadanie, jednak nic się nie pojawiło. W 2017 roku pokuszono się więc o sfinansowanie zadania z własnych środków. Przetarg wygrała raciborska firma Borbud, koszt to ponad 1,7 mln zł. – Myślę, że ten obiekt po pierwsze będzie służył wszystkim, a po drugie w nowoczesny, oszczędny sposób zabezpieczy te dwa budynki, które musielibyśmy utrzymywać. Nakłady byłyby dużo wyższe, niż budowa nowego budynku – podkreśla wójt Grzegorz Utracki.

Kilka funkcji w jednym

Na poddaszu budynku powstała świetlica z zapleczem kuchennym, na piętrze sala zajęć integracyjnych wraz z blokiem sanitarnym, parter zaś przeznaczono na garaż i pomieszczenia biurowo-techniczne Ochotniczej Straży Pożarnej, biuro sołtysa, sanitariaty obsługujące zewnętrzne imprezy społeczne i integracyjne oraz pomieszczenia pomocnicze i techniczne dla obsługi budynku. Swoje miejsce znalazło tam także Koło Gospodyń Wiejskich. Budynek jest ogrzewany gazem oraz dostępny dla osób niepełnosprawnych, zamontowano windę. Obiekt na trzech kondygnacjach z poddaszem użytkowym ma prawie 570 mkw. – Dodatkowo pozyskaliśmy dużą motopompę przeciwpowodziową, ma około 5 metrów długości, wymagała więc garażu. Postanowiliśmy, że w tym budynku będzie podwójny garaż, gdzie ta pompa będzie też miała swoje miejsce – mówi wójt.

Huczne otwarcie

Na otwarciu pojawili się posłowie: Gabriela Lenartowicz i Grzegorz Janik, komendant powiatowy PSP mł. bryg. Jarosław Ceglarek, szef powiatowych struktur OSP druh Stefan Kaptur, samorządowcy oraz delegacje gminnych Ochotniczych Straż Pożarnych. W uroczystości uczestniczyli także mieszkańcy. – Oddajemy budynek, pozostaje nam jeszcze do zagospodarowania plac, powstaną na nim miejsca postojowe dla samochodów. Za kilkanaście dni powstanie też nowy plac zabaw – zapowiedział G. Utracki. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rudyszwałdzie ks. Piotr Figurniak oraz kapelan strażaków o. Marceli Dębski. W ramach wydarzenia odbyły się także zawody strażackie, koncert Jacka Silskiego oraz zabawa taneczna z zespołem Andre.

Co ze starym obiektem?

– Albo go sprzedamy, albo rozbierzemy – zauważył w rozmowie z nami wójt. Dotychczasowa remiza oraz świetlica znajdowały się przy ulicy ul. Głównej 18. – Nie chcę utrzymywać drugiego budynku, bo jest w tym przypadku niepotrzebny – dodał.

Dawid Machecki

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Janik

Grzegorz Janik

Poseł na Sejm

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.