Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Kierowcy gubią się na rondzie

24.08.2018 19:00 | 8 komentarzy | mak

Wielkie zamieszanie z małym rondem w Rydułtowach. Wystarczy 15 minut obserwacji by przekonać się, że większość kierowców porusza się tam nieprawidłowo, bo – ku zdziwieniu wielu – pierwszeństwo ma pojazd wjeżdżający na rondo, zgodnie z „regułą prawej ręki”. – A wszyscy jeżdżą tak, jakby było to tradycyjne rondo – ubolewa mieszkaniec Rydułtów.

Kierowcy gubią się na rondzie
Mini rondo w Rydułtowach - nie każdy kierowca wie, że organizacja ruchu została tam zmieniona.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niewielkie rondo na przecięciu ulic Chopina, Skalnej i Szpitalnej w Rydułtowach. Powstało w związku z przebudową drogi dojazdowej do marketu Aldi. Miało usprawnić komunikację w tamtym miejscu. Początkowo organizacja ruchu na tym rondzie miała charakter „tradycyjny” – taki, do którego większość kierowców jest przyzwyczajona. Było to po prostu rondo ze znakiem „ustąp pierwszeństwa”. Na takim rondzie wjeżdżający musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się po rondzie i nadjeżdżającym z lewej strony.

W grudniu ubiegłego roku sytuacja się jednak zmieniła. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wprowadziło nową organizację ruchu obejmującą strefą zamieszkania rejon mini ronda. – Strefę tę wprowadzono ze względu na potrzebę ochrony pieszych w rejonie gęstej zabudowy mieszkaniowej, marketu i dojścia do szkoły, z powodu braku chodników na części ulic – wyjaśnia Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w wodzisławskim starostwie.

Jak teraz trzeba jeździć?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać po jezdni i ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami. Prędkość pojazdów ograniczona jest do 20 km/h, co powoduje, że przy jej zachowaniu jakiekolwiek zdarzenia drogowe mają niewielki skutek, również dla niechronionych uczestników ruchu. W przypadku potrącenia pieszego inna jest także kwalifikacja, kierowca z reguły jest winien. Zgodnie z przepisami w strefie „tempo 20” nie ustanawia się pierwszeństwa przejazdu, obowiązuje „reguła prawej ręki” (również na rondzie).

– W strefie zamieszkania są zatem nieco inne priorytety niż na drogach powiatowych czy krajowych, które niektórym kierowcom ciężko jest zaakceptować: przede wszystkim ma być bezpiecznie, wolno i uprzejmie dla pieszego. Ponadto kierowcy muszą mieć świadomość, że tam mogą spotykać nieoznakowane skrzyżowania – dodaje Arkadiusz Łuszczak.