Sobota, 24 lipca 2021

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Szkoły są przygotowane na rozpoczęcie roku szkolnego?

22.08.2018 18:31 | 1 komentarz | mad

O tym, jak wygląda przygotowanie placówek oświatowych prowadzonych przez powiat na rozpoczęcie roku szkolnego, dyskutowali dzisiaj (22.08) radni Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji.

Szkoły są przygotowane na rozpoczęcie roku szkolnego?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wakacje nieubłaganie dobiegają końca. W tym roku jednak nie pierwszego, a trzeciego września zadzwoni dzwonek. W szkołach trwają jeszcze prace remontowe. W większości placówek zakończą się wraz z końcem wakacji, jednak nie wszędzie. Niektóre prace będą prowadzone w trakcie roku szkolnego. Bieżącą sytuację przedstawił wicestarosta Marek Kurpis.

Modernizacje trwają

Dobiegają końca prace związane z realizacją stworzenia osiemnastu pracowni zawodowych, które częściowo tworzone są w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 i 2 w Raciborzu. Prace budowlane w tej pierwszej placówce zakończyły się z końcem czerwca, w drugiej natomiast w kwietniu. – Do końca września powinniśmy mieć pełne uzupełnienie wyposażenia – zapowiedział M. Kurpis.

W II LO trwa natomiast modernizacji obiektu wewnątrz. Chodzi głównie o wymianę instalacji elektrycznej, malowanie ścian czy sufitów. Początkowo remont miał zostać przeprowadzony na trzy etapy (w tym modernizacja pierwszego i drugiego piętra oraz piwnic) jednak pokuszono się o ich rozdzielenie i tak w przyszłym roku modernizacji doczeka się również parter. Zaplanowana kwota na remont wynosiła 202 tys. złotych, jednak po procedurze przetargowej okazało się, że powiat musi dołożyć blisko 77 tys. złotych. Termin zakończenia prac planowany jest na 31 sierpnia.

W Młodzieżowym Domu Kultury trwa z kolei termomodernizacja, a także wymiana okien i drzwi zewnętrznych. Powiat zaplanował na to zadanie niecałe 169 tys. złotych, należało jednak dołożyć 4 tys. złotych. Roboty wewnątrz budynku powinny zakończyć się do 28 sierpnia. Pozostałe, związane z elementami elewacji do 1 października. Jednak to nie wszystko, remont przechodzi także scena, koszt to 30 tys. złotych.

Prace remontowe nie ominęły także I LO, konkretnie realizowane są dwa elementy. Pierwszy dotyczy strychu. Przy sali języka polskiego tworzona jest pracownia fotograficzna z wydzielonymi pomieszczeniami na studio fotograficzne, ciemnię, szatnię, dwa przedsionki oraz miejsce na stanowisko komputerowe. Powiat planował przeznaczyć na to zadanie 213 tys. złotych, jednak podobnie jak przy poprzednich pracach należało dołożyć, w tym przypadku 48 tys. złotych. Planowany termin zakończenia to 26 września. W I LO trwają również prace związane z zagospodarowaniem dawnego mieszkania woźnego. Pomieszczenie znajduje się na pierwszym piętrze budynku. Miejsce przeznaczone zostanie na gabinet dydaktyczny i finalnie kosztować będzie 58 tys. złotych (planowano 42 tys. złotych). Zakończenie prac planuje się na 10 września. Jest szansa na wyposażenie tego miejsca z rezerwy subwencji oświatowej.

Co z Ekonomikiem?

- Miło jest słyszeć, że tyle się dzieje, jednak otrzymałam zapytanie od pracowników z Ekonomika. W planie było malowanie biur i klasopracowni, jednak nawet to się nie zadziało – pytała o powód takich kroków radna Teresa Frencel. – Odświeżyliśmy tam sekretariat i pomieszczenie administracyjne. Jednak jestem umówiony z dyrektorem na spotkanie i przeanalizujemy plan remontów. Zaapelowałbym jednak do zaniepokojonych pracowników, aby w pierwszej kolejności adresowali swoje oczekiwania do dyrektora – odpowiedział na zapytanie radnej wicestarosta Kurpis, dodał również, że pilnym tematem w tej placówce jest remont dachu.

Jest zagrożenie przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Z takim zapytaniem do wicestarosty zwrócił się przewodniczący komisji Adrian Plura. Pytał, czy w jakiejkolwiek szkole prowadzonej przez powiat rozpoczęcie roku szkolnego jest zagrożone. – Nie, absolutnie – podkreślił wicestarosta.

(mad)

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"