Niedziela, 26 stycznia 2020

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Kultura

Jak Górny Śląsk spłynął krwią (część 1)

17.08.2018 06:50 | 0 komentarzy | żet

W tym tygodniu przypadają 99. rocznica wybuchu I powstania śląskiego i 98. rocznica wybuchu II powstania śląskiego. Z tego powodu robimy wyłom w cyklu „100 lat temu w Nowinach”, a za cel naszej podróży w czasie obieramy gorące sierpniowe dni 1919 i 1920 roku...

Jak Górny Śląsk spłynął krwią (część 1)
Oddział uczestników I powstania śląskiego. Źródło: Muzeum Czynu Powstańczego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śledztwo koalicyi na Górnym Sląsku

Z okazji przyjazdu komisyi koalicyjnej na Górny Śląsk, celem przeprowadzenia śledztwa, zamieszcza organ niemieckich kapitalistów „Ostd. Morgenpost” w niedzielnym numerze dłuższy artykuł z zachętą do swych czytelników, ażeby jak najprędzej podawali redakcyi wiadomości o gwałtach, popełnionych rzekomo z polskiej strony na niemieckiej ludności, celem przedłożenia jak najobfitszego materyału komisyi (...)

Widzimy więc, że hakatyści pragną w oczach komisyi koalicyjnej sprawę rozruchów przedstawić w takiem świetle, aby cała wina spoczęła na Polakach. Otóż i my nie możemy zasypiać gruszek w popiele, lecz na wszystkie łgarstwa hakatystyczne, złożone przed komisyą, odpowiemy szczerą prawdą i podamy komisyi koalicyjnej wszystkie wypadki ucisku doznawanego ze strony władz socyalistycznych i okrucieństw popełnionych przez wojska grenzschutzu na spokojnej ludności polskiej (...)

Rodacy! Zbierzcie się od razu do stwierdzenia wszystkich gwałtów. Piszcie krótko i węzłowato, bo szkoda czasu. Na przykład:

1. Dnia ... obito moją córkę – syna lub mnie za to, że rozmawiałem na ulicy głośno po polsku. Albo za to, że posiadam białego orzełka. Świadkami tego zajścia...

2. Podczas rewizyi skradziono mi:

złoty zegarek mk. ...

pieniędzy w złocie, w srebrze mk. ...

pieniędzy w papierach za mk. ...

innych towarów za mk. ...

Broni żadnej nie znaleziono. W mieszkaniu strzelano, lub poniszczono meble. Ogólna szkoda wynosi mk. ... Świadkami są: (podpisy).

3. Dnia ... zabrał mi grenszuc chorągiew polską z wizerunkiem Matki Boskiej. Żołnierze zamiatali chorągwią podwórze – jak to w pewnym wypadku miało miejsce. – Chorągiew była poświęconą przez ks. ... Wartość chorągwi mk. ... Podpisy ...

Kto nie potrafi pisać po polsku, niechaj napisze po niemiecku albo po angielsku lub po francusku. Wszystkie nadesłane nam zażalenia prześlemy naszym mężom zaufania, których zadaniem będzie wszystkie te sprawy Komisyi jak najdobitniej przedstawić.