Czwartek, 21 marca 2019

imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja

RSS

Podsumowanie projektu "Zdrowie dla wszystkich"

10.08.2018 14:46 | 0 komentarzy | kama

Od kwietnia do lipca Fundacja PGE Energia Ciepła realizowała projekt „Zdrowie dla wszystkich”, skierowany do dzieci i dorosłych z różną niepełnosprawnością w tym spektrum autyzmu.

Podsumowanie projektu "Zdrowie dla wszystkich"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Głównym celem projektu było przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie przy wykorzystaniu różnych form terapii.

W ramach działań uczestnicy mogli skorzystać między innymi z zajęć hipoterapeutycznych. Metoda ta jest najodpowiedniejsza dla wszystkich osób bez względu na rodzaj niepełnosprawności i wiek. Rzadko zdarza się, że ośrodki zajmujące się hipoterapią umożliwiają osobom dorosłym z niepełnosprawnością udział w terapii, najczęściej na zajęcia zapisuje się małe dzieci. W naszym projekcie daliśmy szansę wszystkim na skorzystanie z tej metody, a dzięki niej osoby z niepełnosprawnością mogły doskonalić równowagę i koordynację wzrokowo-ruchową, a także orientację w przestrzeni. Wykonywane ćwiczenia miały wpływ na zwiększenie stymulacji i normalizacji czucia powierzchniowego, uzyskania odpowiedniego napięcia mięśniowego, zwiększenia poczucia własnej wartości, zmniejszenia zaburzeń emocjonalnych, rozwijania pozytywnych kontaktów emocjonalnych w kontakcie ze zwierzęciem oraz z innymi ludźmi.

W ramach projektu realizowane były także zajęcia integracyjno-sensoryczne dla dzieci wraz z rodzicami. Dzieciom zaprezentowane zostały różnorodne aktywności zabawowe, w których uczestniczył również rodzic, który podążał za dzieckiem i włączał się aktywnie w inicjowane przez nie zabawy. Korzyści, jakie przenosi zabawa terapeutyczna dzieci z rodzicami to przede wszystkim zwiększenie więzi emocjonalnej, akceptacji, zrozumienie zachowania dzieci oraz poczucie zaufania, ważne jest także nabycie umiejętności współpracy ze sobą. Rodzice poznają w ten sposób także metody pracy z osobami z niepełnosprawnością.

Uczestnicy mieli także możliwość w czasie trwania projektu skorzystać z basenu i groty solnej przy Fundacji PGE Energia Ciepła.

/Materiały prasowe/