Wtorek, 10 grudnia 2019

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

Rydułtowy: Zburzą dworzec kolejowy. Co w zamian?

09.08.2018 08:36 | 386 komentarzy | mak

Zniszczony budynek dworca kolejowego w Rydułtowach na zawsze zniknie z powierzchni ziemi. Eksperci jednoznacznie orzekli - remont jest nieopłacalny, lepiej zbudować nowy obiekt.

Rydułtowy: Zburzą dworzec kolejowy. Co w zamian?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rydułtowy za symboliczną złotówkę przejęły od PKP budynek dworca kolejowego oraz część przyległego do niego terenu. Plan był taki, że miasto wyremontuje dworzec i przywróci mu dawną świetność. Prócz tego, że budynek nadal miał pełnić rolę dworca z poczekalnią, chciano nadać mu nowe, dodatkowe funkcje. Od samego początku władze Rydułtów miały świadomość, że obiekt będzie wymagał dużych nakładów finansowych. Jednak nikt się nie spodziewał wniosków, do jakich doszli eksperci.

Powstała ekspertyza stanu technicznego budynku dworca PKP. Okazała się miażdżąca. Obiekt jest w tak fatalnym stanie, że remont się nie opłaca. Właściwie tylko ściany zewnętrzne mogłyby zostać "po staremu". - Koszty remontu byłyby ogromne. Eksperci przekonali nas, że inwestowanie w starą tkankę obiektu jest ekonomicznie nieuzasadnione - mówi wiceburmistrz Rydułtów Marcin Połomski.

Co w zamian?

Zapadła trudna decyzja, że lepiej wyburzyć istniejący dworzec i w tym samym miejscu wybudować nowy. - Nowoczesny, parterowy budynek, który będzie pełnił funkcję dworca wraz z poczekalnią. Będzie możliwość zakupu biletu oraz zaplecze sanitarne. Chcemy też przygotować wiatę na rowery, żeby nowy obiekt pełnił również rolę centrum przesiadkowego - wyjaśnia wiceburmistrz Połomski.

Konserwator dał zielone światło

Budynek dworca jest pod opieką konserwatora zabytków. Zanim zapadła ostateczna decyzja o rozbiórce, miasto musiało się zwrócić do konserwatora o zgodę. - Przedstawiliśmy wyniki analiz i wyliczenia. Konserwator wyraził zgodę na wyburzenie, bo podziela zdanie, że inwestowanie w remont obecnego budynku nie znajduje uzasadnienia - mówi wiceburmistrz Rydułtów.

Teraz musi powstać tzw. projekt rozbiórki wraz z pozwoleniem. Ma być gotowy pod koniec września. To na jego podstawie wyburzenie dworca będzie w ogóle możliwe. Wtedy też będzie wiadomo, jaki przebieg będzie miała rozbiórka. - Priorytetem będzie zachowanie odpowiednich poziomów bezpieczeństwa. Obok dworca znajduje się czynna linia kolejowa. Prace nie mogą zakłócić ani ruchu pociągów, ani wpłynąć na bezpieczeństwo pasażerów - puentuje wiceburmistrz.