Niedziela, 1 listopada 2020

imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

RSS

Absolwencie! Możesz żądać: daj mi mieszkanie prezydencie

09.08.2018 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Wiceprezydent Raciborza Irena Żylka (na zdj.) jeszcze w sierpniu ma przedstawić nowy program mieszkaniowy.

Absolwencie! Możesz żądać: daj mi mieszkanie prezydencie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Znowelizowane przez radę miasta przepisy umożliwiają przydział mieszkania komunalnego absolwentom wyższych uczelni spoza Raciborza. Nowości w polityce mieszkaniowej Raciborza ma być wkrótce więcej.

Miasto zamierza przyciągać w ten sposób absolwentów studiów wyższych w wieku do 35 lat, którzy podejmują pracę lub już pracują w Raciborzu. – Na czas trwania ich stosunku pracy w Raciborzu przydzielamy wyremontowany lokal miejski. W ten sposób chcemy odmłodzić i zróżnicować społeczną tkankę miejską, po prostu wpuścić do Raciborza młodych ludzi z zewnątrz – tłumaczy wiceprezydent Irena Żylak. Tradycyjne kryteria przydziałów mieszkaniowych odłożono na bok w tym przypadku. Propozycję lokalową otrzymuje się „z marszu, poza kolejką”. Na razie zainteresowanie jest niewielkie, przydzielono kilka takich mieszkań.

Poza tym o komunalne lokale mogą skutecznie się starać osoby posiadające wysokie kwalifikacje zawodowe. W tym przypadku granicy wiekowej już nie ma. Z tego rozwiązania korzystają raciborscy przedsiębiorcy, którym zależy na fachowcach. – Pracodawca wówczas rekomenduje taką osobę – wyjaśnia Żylak. Ta forma zasiedlania Raciborza sprawdza się lepiej niż działania kierowane do absolwentów.

Zastępczyni Mirosława Lenka pracuje nad nowym programem mieszkaniowym, który ma być gotowy jeszcze w sierpniu. – Na szczegóły jest jeszcze za wcześnie. Te prace są związane ze zmianą przepisów o własności lokali, które wejdą w życie wiosną przyszłego roku. Jednym z założeń zmian jest poszerzenie liczby przyszłych najemców lokali komunalnych – mówi Irena Żylak.

(ma.w)


Łąkowa pełna mieszkań

Nowe bloki komunalne, które staną w pobliżu Zakładu Karnego rozwiążą, w znacznym stopniu, problem dostępności do mieszkań od miasta. W ciągu najbliższych lat pojawi się tam 100 lokali. Do tego planowane są nowe mieszkania TBS na Ostrogu (Lotnicza), na które również jest popyt i schodzą jak świeże bułeczki w momencie pojawienia się. Sierpniowa sesja ma przynieść sporo informacji o przyszłej polityce mieszkaniowej miasta co zapowiada zastępczyni prezydenta.

Ludzie:

Irena Żylak

Irena Żylak

Zastępca Prezydenta Raciborza