środa, 5 sierpnia 2020

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

"Jedna łazienka na 30 matek na pediatrii w Rydułtowach". Jest odpowiedź dyrekcji szpitala

08.08.2018 08:55 | 3 komentarze | mak

Niedawno opublikowaliśmy list matki trójki dzieci, która opisała trudne warunki, jakie panują na oddziale pediatrycznym w szpitalu w Rydułtowach (list można przeczytać TUTAJ). Dyrekcja szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach odniosła się do treści zawartych w liście. - Podejmujemy wszelkie działania, które mogą poprawić komfort pobytu małych pacjentów i ich rodziców oraz opiekunów - zapewnia dyrekcja lecznicy.

"Jedna łazienka na 30 matek na pediatrii w Rydułtowach". Jest odpowiedź dyrekcji szpitala
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odpowiedź dyrekcji szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach na list matki trójki dzieci:

Ad 1).

Odnosząc się do podniesionej kwestii korzystania w ciągu dnia z łóżek polowych przez rodziców i opiekunów hospitalizowanych dzieci, nadmienić należy, iż korzystanie z łóżek możliwe jest w każdym czasie, z wyłączeniem sytuacji udzielania świadczeń zdrowotnych dla pacjentów (tj. wykonywania badań, iniekcji), dezynfekcji podłóg oraz wizyt lekarskich.

Ad 2).

Oddział Pediatryczny PPZOZ, mieści się w jednym z wolnostojących budynków wchodzących w skład kompleksu Szpitala w Rydułtowach, który od wielu lat wymaga gruntownej modernizacji.

Aby poprawić komfort hospitalizacji, Dyrekcja Szpitala opracowała kompleksowy plan medyczny na lata 2017-2019, przewidując w nim również remont oddziału Pediatrii. W tym celu, ze względu na brak środków finansowych, Szpital w czerwcu ubiegłego roku, złożył wniosek aplikacyjny pn. Poprawa jakości i dostępności usług medycznych w powiecie wodzisławskim poprzez poprawę funkcjonalności infrastruktury PPZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, obejmujący kompleksowy remont Oddziału. Planowane jest w nim utworzenie nowej infrastruktury dla dzieci, Strefy Rodzica i dodatkowe miejsca noclegowe dla rodziców z wydzielonymi węzłami sanitarnymi zapleczem kuchennym oraz strefą wypoczynkową.

W przypadku pozyskania środków, remont zostanie sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Termin ogłoszenia wyników to koniec sierpnia br. Jednocześnie, w celu poprawy warunków hospitalizacji na Oddziale Pediatrycznym, przeniesiono z parteru budynku Oddział Rehabilitacji. To spowodowało dostępność pomieszczeń WC, łazienki dla rodziców hospitalizowanych dzieci na parterze budynku oraz stworzenie sal chorych. Dodatkowo dysponujemy w budynku Pediatrii dwoma toaletami na izbie przyjęć (dziecięcej) i w korytarzu do laboratorium na parterze.

Podnieść należy, iż Dyrekcja Szpitala podejmuje, nieustanne działania zmierzające do poprawy warunków hospitalizacji pacjentów. Tylko w roku 2017 i 2018, pozyskano środki finansowe, które pozwoliły na zakup dla Oddziału Pediatrii 40 nowych łóżek polowych z atestem dla Oddziału Pediatrycznego dla opiekunów i rodziców hospitalizowanych dzieci. Dodatkowo, Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na wniosek Dyrekcji Szpitala przekazała na potrzeby Oddziału 10 łóżek dziecięcych, a kolejne 17 nowoczesnych łóżek przekaże w najbliższym czasie. Ponadto, Fundacja przekazała wysokiej klasy nowy aparat USG, kardiomonitory, pulsoksymetry oraz pompy objętościowe.

Ad 3).

Personel lekarsko - pielęgniarski Oddziału przestrzega prawa pacjenta do obecności osoby bliskiej przy udzielaniu mu świadczeń zdrowotnych wynikającego z treści przepisu art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2017r. poz. 1318 z późn. zm.), z wyłączeniem wyjątków ustawowych.

Dyrekcja Szpitala czyni ciągłe starania w celu poprawy jakości świadczeń w całym Szpitalu. Oczekujemy aktualnie na decyzję o przyznaniu środków na remont Oddziału Pediatrii. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Urząd Marszałkowski złożonego wniosku, podejmujemy wszelkie działania, które mogą poprawić komfort pobytu małych pacjentów i ich rodziców oraz opiekunów. Ze względów finansowych realizujemy zaplanowane inwestycje etapami.