środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Ocieplenie, które ochłodziło relacje mieszkańca z urzędem

07.08.2018 07:00 | 3 komentarze | ma.w

Miało być ekologicznie i ekonomicznie, a wyszła fuszerka i zdaniem radnej Ronin „zamiatanie problemu pod dywan”. Mowa o dotowanej przez samorząd termomodernizacji domu na tzw. niskim Ostrogu, do której jego właściciel ma sporo cierpkich uwag, przy biernej postawie magistratu.

Ocieplenie, które ochłodziło relacje mieszkańca z urzędem
Niepołączenie rynien spowodowało zniszczenie elewacji budynku przez jesienny deszcz i topniejący śnieg. Urzędnicy potwierdzili fuszerkę, ale nie ukarali wykonawcy. Sprawą zajęła się radna Anna Ronin.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pan Zdzisław (nazwisko do wiadomości redakcji), raciborzanin z Ostroga postanowił poddać swój dom termomodernizacji. Skusiła go zachęta finansowa z urzędu miasta, który utworzył specjalny program dotacji na ocieplenia budynków (tzw. PONE). Mężczyzna spisał z magistratem umowę i zawierzył urzędnikom, którzy podsunęli mu do wyboru trzy firmy specjalizujące się w pracach termomodernizacyjnych. – Wybrałem najtańszą z nich, była spoza Raciborza, z Pszowa – mówi nam Czytelnik. Roboty się zaczęły, a wraz z nimi narzekania właściciela domu na jakość pracy budowlańców. Jego zdaniem firma nie radziła sobie dobrze z zadaniem. Efekt jej pracy rozczarował mieszkańca Ostroga. Dał temu wyraz w rozmowach z pracownikami wydziału ochrony środowiska. Sporządził bogatą dokumentację zdjęciową niedoróbek i sfuszerowanych prac. Urzędnicy – pisemnie – potwierdzili, że termomodernizacja nie obeszła się bez wpadek i wskazali, że usterki powinny być usunięte. Pogrozili palcem wykonawcy. – Nie egzekwowali jednak swych nakazów. O to mam do urzędu największe pretensje – podkreśla pan Zdzisław. On z umowy się wywiązał – zapłacił należność zgodnie z ustaleniami umowy. Magistrat nie ma sobie nic do zarzucenia, bo pokazuje raciborzaninowi urzędowe pismo, gdzie ten potwierdza właściwe wykonanie robót. Polemizuje z tym nasz Czytelnik mówiąc, że poszedł urzędnikom na rękę, by można było rozliczyć dotacje dla miasta, przyznane z wojewódzkiego funduszu. – Sugerowali by dogadać się w ten sposób, a ja byłem ufny, że fuszerka zostanie naprawiona – twierdzi nasz rozmówca. Na Batorego nie potwierdzają jednak tej wersji i obstają przy zapisach w dokumentach, gdzie jest podpis – potwierdzenie pana Zdzisława. Takie treści zawarto w kolejnym piśmie nadesłanym z urzędu.

Poszedł na skargę

Rozgoryczony postawą urzędników pan Zdzisław zainteresował tematem radną miejską Annę Ronin, która od początku kadencji znajduje w pracy magistratu liczne jej zdaniem niedociągnięcia. Reprezentując mieszkańca z Ostroga zabrała głos w jego sprawie na przedwakacyjnej sesji. Ta przypomniała prezydentowi, że chętnie posługuje się określaniem Raciborza jako lidera termomodernizacji. Tymczasem na tym wizerunku ona dostrzega istotną skazę, przy której duma i pozytywy gdzieś się gubią. – Dochodzą mnie słuchy na temat złej jakości wykonania prac termomodernizacyjnych dofinansowanych przez Miasto Racibórz. Jeden z takich przykładów chcę przytoczyć. Mówiłam już o nim wcześniej, ale niestety sprawy nie załatwiono. Nie załatwiono jej zgodnie z prawem – zaznaczyła na czerwcowym posiedzeniu w sali kolumnowej. Przeglądała na sesji umowę, którą udostępnił jej pan Zdzisław i prosiła o zweryfikowanie tejże oraz innych z tego zakresu, zawartych między Miastem, inwestorami i firmami. – 8 listopada spisano taką umowę w przypadku, o którym mówię, a już 30 listopada ustalono termin zakończenia prac termomodernizacyjnych. Tymczasem te roboty nie zostały wykonane, a samorząd już wypłacił zań pieniądze. Nawet operator PONE, już w dniu spisania umowy, dostał swoje 250 zł – wyliczała Anna Ronin. Zażądała od prezydenta i jego podwładnych by umowy z PONE 2016 sprawdzić pod względem formalno-prawnym.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych