Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Patrol

70 000 złotych strat po pożarze w Rzuchowie [WEEKENDOWY RAPORT STRAŻAKÓW]

06.08.2018 10:10 | 0 komentarzy | żet

Strażacy z powiatu raciborskiego mają za sobą wyczerpujący weekend. Aż dwadzieścia razy wyjeżdżali do usuwania gniazd szerszeni. Ponadto gasili pożary, usuwali z jezdni plamy substancji ropopochodnych czy... przeciskali prosiaka zaklinowanego w rurze kanalizacyjnej.

70 000 złotych strat po pożarze w Rzuchowie [WEEKENDOWY RAPORT STRAŻAKÓW]
Pożar w Rzuchowie, fot. Czytelnik, Rybnik i okolice - informacje drogowe 24 h/Facebook
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Konar, pożar, plama i szerszenie

W piątek 3 sierpnia strażacy z Raciborza wycięli konar, który został nadłamany przez wiatr przy ul. Staszica (godz. 12.26), ugasili pożar podkładu klejowego przy ul. Grobla (godz. 12.32) oraz usunęli plamę substancji ropopochodnej z jezdni ul. Gdyńskiej (godz. 13.10).

Ponadto odnotowali również dziesięć interwencji polegających na usuwaniu gniazd os i szerszeni, m.in. w Kuźni Raciborskiej, Krzyżanowicach, Raciborzu, Rudach i Rudzie Kozielskiej.

Pożary - lasu, śmietnika, samochodu i domu

4 sierpnia rozpoczął się dla strażaków od ugaszenia pożaru śmietnika przy ul. Chodkiewicza w Raciborzu (godz. 3.12). Następna interwencja to posesja przy ul. Rybnickiej w Rzuchowie, gdzie doszło do pożaru forda kugi. Ogień rozprzestrzenił się na pobliski dom, zajmując styropianową elewację oraz fragment pokrycia dachowego. Strażacy ugasili pożar budynku i samochodu. Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 70 tys. zł, udało się uratować mienie o wartości 300 tys. zł. Przypuszczalnie przyczyną zaprószenia ognia było zwarcie instalacji elektrycznej w samochodzie.

O godz. 12.19 strażacy odebrali zgłoszenie o pożarze lasu w Kuźni Raciborskiej. Płonęło poszycie na terenie, który rok temu został zniszczony przez trąbę powietrzną. Do akcji skierowano strażaków zawodowych, ochotników oraz samolot gaśniczy dromader, którym dokonano zrzutu wody. Sytuacja została opanowana błyskawicznie. Ogień strawił poszycie na powierzchni 2,5 ara, powodując straty materialne o wartości 500 zł.

Kolejna interwencja strażaków to ul. Długa w Gamowie, gdzie w rurze kanalizacyjnej zaklinował się prosiak. Strażakom udało się wyciągnąć przestraszone zwierzę z tarapatów (godz. 13.57).

Ponadto w sobotę 4 sierpnia strażacy interweniowali jeszcze przy ul. Katowickiej w Raciborzu (uruchomienie czujki tlenku węgla, brak osób poszkodowanych, godz. 14.50), na ul. Reymonta w Raciborzu (zmycie z jedni plamy oleju, godz. 14.51) oraz Nędzy (zabezpieczenie imprezy sportowej oraz zgłoszenie o pożarze traw przy ul. Rogol - na miejscu okazało się, że było to ognisko pod stałym dozorem).

Tego dnia strażacy usunęli również sześć gniazd szerszeni, które zagrażały ludziom.

Pożar w dziesięciopiętrowcu

Pierwsza interwencja odnotowana 5 sierpnia to pożar fotela na balkonie budynku wielorodzinnego przy ul. Mysłowickiej w Raciborzu. Strażacy przy użyciu drabiny dostali się na wysokość dziesiątego piętra i ugasili pożar. Wartość strat materialnych oszacowano na kwotę 2 tys. zł. W mieszkaniu nie było lokatorów, przypuszczalnie pożar został zaprószony w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z ogniem.

Kolejne niedzielne interwencje strażaków to pożar lasu przy ul. Polnej w Nędzy (ogień ugaszono zanim zdążył się rozprzestrzenić, przypuszczalnie został on zaprószony celowo przez osoby nieustalone, godz. 14.13) oraz alarm z instalacji wykrywania pożarowego przy ul. Sienkiewicza w Raciborzu (alarm okazał się fałszywy, godz. 20.22). Ponadto strażacy usunęli jeszcze cztery gniazda szerszeni.