Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Dostaną ścianą po oknach

07.08.2018 07:00 | 4 komentarze | ma.w

30 rodzin boi się, że nowy budynek wzniesiony na placu Długosza zasłoni im widok z okien. – Zamiast słońca i nieba będziemy widzieć ścianę – boleją raciborzanie. Urzędnicy mówią im, że „tak się buduje w Europie” i nowy plac będzie tak ładny, jak nic co dotąd widzieli narzekający.

Dostaną ścianą po oknach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szok wobec planów magistratu pojawił się, gdy przy fontannach stanęły tablice z wizualizacją wyremontowanego placu Długosza. Mieszkańcy ul. Piwnej, sąsiadującej z placem, zobaczyli, że naprzeciw ich bloku stanie wielki, brązowy budynek i przesłoni im widok z okien tak samo jak nowy obiekt na raciborskim rynku odebrał go lokatorom z Odrzańskiej. Ruszyła zbiórka podpisów pod protestem, który wysłano do prezydenta miasta. Sprawa toczyła się poza wiedzą radnego z tej okolicy – Wiesława Szczygielskiego. – Nie znam szczegółów, choć co nieco słyszałem, bo mieszkają tam moi rodzice. W tym rejonie pracuję nad rozwiązaniem problemu parkowania w podwórkach – przekazał nam rajca. Dwa dni po rozmowie z nim odbyło się w magistracie spotkanie kilkudziesięciu raciborzan z Piwnej z prezydentem Raciborza Mirosławem Lenkiem.


W nowej odsłonie plac Długosza zostanie podzielony na 3 sektory. Pierwszy będzie służył największym w mieście imprezom plenerowym; w drugim stanie obiekt, który nie podoba się sąsiadom z Piwnej, a trzecia będzie zawierała dużo zieleni (trawnik, krzewy, drzewka) oraz meble miejskie służące odpoczynkowi. W budynku na placu zlokalizowana będzie wielka pralnia, szalety i sala konferencyjna. Internet w środku będzie darmowy, mówi się też o dostępie do nowoczesnych sprzętów multimedialnych.


Setki milionów

W sali kolumnowej urzędu 25 lipca pokazano zebranym jak będzie wyglądał plac Długosza w niedalekiej przyszłości, prawdopodobnie już w 2020 roku. Miasto zamierza zainwestować weń 10 mln zł. Z budżetu dołoży niewiele, bo lwia część nakładów pochodzić ma z funduszy unijnych. – Naszym celem jest lepsze zagospodarowanie placu niż obecnie – tłumaczy powody remontu Mirosław Lenk. Na uwagi mieszkańców, którym nie podoba się usytuowanie, w przyszłości wysokiego budynku w centrum placu, włodarz odpowiada, że przed wojną ten rejon miasta był w ścisłej zabudowie. Teraz też o tym myślano, ale nakłady poszłyby w setki milionów. – Skoro dwa nowe bloki, które zbudujemy przy Łąkowej będą kosztowały 18 mln zł, to na placu Długosza, w ścisłym centrum, przy większej liczbie nowych obiektów, pieniędzy potrzeba wielokrotnie więcej – szacuje Lenk.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wiesław Szczygielski

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia