Czwartek, 21 marca 2019

imieniny: Benedykta, Lubomiry, Mikołaja

RSS

Kultura

W Raciborzu gościli egzotyczni wolontariusze. Uczyli języków i zrozumienia innych kultur

04.08.2018 16:00 | 0 komentarzy | mad

Cristina z Hiszpanii oraz Sachin z Indii – dwójka wolontariuszy gościła przez trzy tygodnie w Raciborzu w ramach projektu Understand realizowanego przez młodzieżową organizację AIESEC z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach*. Goście spotykali się z młodzieżą, organizowali dla nich liczne warsztaty i zabawy, a wszystko to w ramach akcji „Lato w mieście”.

W Raciborzu gościli egzotyczni wolontariusze. Uczyli języków i zrozumienia innych kultur
Zagraniczni wolontariusze na wspólnym zdjęciu z dyrekcją Raciborskiego Centrum Kultury: Anną Kokolus oraz Joanną Maksym-Benczew.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Strzał w dziesiątkę

Raciborskie Centrum Kultury współpracę z organizacją AIESEC nawiązało po raz drugi. W zeszłym roku w Raciborzu gościli wolontariusze z Pakistanu, Hongkongu i Chorwacji. Projekt okazał się bardzo pozytywnie odebrany przez raciborską młodzież, dlatego postanowiono zaangażować się po raz drugi. Dodatkowo projekt został wpisany w akcję „Lato w mieście”, czyli wakacje dla młodzieży stały się dużo ciekawsze.

W tym roku do Raciborza zawitała dziewczyna z Hiszpanii i chłopak z Indii. – W ramach warsztatów opowiadali oni o swoich krajach, prezentowali swoje kultury (tańce, filmy) a wszystko to w języku angielskim lub swoim ojczystym – mówi dr Joanna Maksym-Benczew, dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury. Projekt jednak nie opiera się tylko na nauce, jego celem jest przede wszystkim promowanie społecznej, ekonomicznej, politycznej równości niezależnie od wieku płci, rasy, pochodzenia, wyznania czy statusu ekonomicznego. – Chodzi o otwarcie kulturowe naszych małych raciborzan, dzięki temu poznają innych ludzi – zauważa dyrektor. RCK projekt realizował przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących.

Czy w Indiach pada śnieg?

W ramach projektu organizowane były liczne warsztaty oraz wycieczki. Uczestnicy zajęć malowali m.in. flagi państw gości czy uczyli się flamenco, a nawet tańców hinduskich. Wszystkiemu towarzyszyły gry i zabawy integracyjne. Oprócz języka angielskiego młodzi raciborzanie uczyli się podstaw języka hiszpańskiego oraz hindi, m.in. liczenia do dziesięciu. – Uczestnicy letnich warsztatów sami też byli ciekawi wielu informacji o naszych gościach, wśród pytań pojawiło się m.in. czy w Indiach pada śnieg – zdradziła nam Anna Kokolus, wicedyrektor RCK.

Z wizytą u oficjeli i nie tylko…

Oprócz zajęć wolontariusze poznawali też miasto. Zawitali do prezydenta Mirosława Lenka i wicestarosty Marka Kurpisa. Byli też na Intro Festivalu, w żorskim Muzeum Ognia czy zabrzańskiej kopalni Guido. Dodatkowo weekendy wykorzystywali na wycieczki, zwiedzili m.in. Wrocław, Kraków czy czeską Pragę. – Wolontariuszom bardzo podobał się Racibórz, szczególnie rzeka, plaża i spokój. Co więcej, że wszędzie jest blisko. Sachina zaskoczyło np., że kierowcy poruszają się przepisowo, w Indiach wygląda to zupełnie inaczej – zauważa w rozmowie z nami dyrekcja Raciborskiego Centrum Kultury.

Chcemy więcej

Uczestnicy zajęć byli bardzo serdeczni dla wolontariuszy, częstowali ich ciastkami, ofiarowali laurki. Niestety, przyszedł smutny czas, moment pożegnania, jednak z pewnością taką przygodę młodzi raciborzanie zapamiętają na długo. – Jeśli będzie taka możliwość to na pewno w przyszłym roku ponownie nawiążemy współpracę w ramach projektu – zapowiedziała dr Joanna Maksym-Benczew, czyli tym sposobem wakacje dla młodzieży, która będzie spędzać ten czas w mieście ponownie będą atrakcyjne.

(mad)


*AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, działająca w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. Łącznie w ramach projektu Understand do różnych miast województwa śląskiego przyjechało prawie 40 wolontariuszy, zostali skierowani m.in. do ośrodków kultury, domów dziecka czy hospicjów.

Na następnej stronie wypowiedzi uczestników projektu (m.in. wrażenia Cristiny i Sachina z pobytu w Raciborzu).