środa, 17 lipca 2019

imieniny: Anety, Aleksego, Julietty

RSS

Sztandar z Mszany do konserwacji

02.08.2018 16:01 | 0 komentarzy | AgaKa

W zbiorach wodzisławskiego Muzeum pod numerem MWS-I/350/H znajduje się jeden z ładniejszych zabytków związanych z Powstaniami Śląskimi. Jest to sztandar o wymiarach 106 x 106 cm, który ufundowali weterani Związku Powstańców Śląskich - Grupy Mszańskiej. Dzięki wsparciu Gminy Mszana zabytek odzyska swój blask.

Sztandar z Mszany do konserwacji
Muzeum Wodzisław
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na szafirowym tle bławatu w jego centralnej części wyszyto kolorowymi nićmi postać rycerza na koniu, trzymającego miecz w prawej ręce. W narożach znajdują się cztery daty otoczone gałązkami roślinnymi, które nawiązują do trzech powstań śląskich - 1919, 1920, 1921. Ostatnia data to rok 1935 i jest datą fundacji sztandaru. W otoku złotym nićmi wyszyto napis - "Bóg - Honor - Ojczyzna".

Nie mniej wymowna w symbolikę jest druga strona sztandaru, gdzie w centralnej części umieszczono godło Polski, czyli orła w koronie w otoku roślinnym i napisem: Związek Powstańców Śląskich - Grupa Mszana, a w wydzielonych specjalnie bocznych polach umieszczono cztery symbole. Pierwszy z nich przedstawia orła śląskiego, którym już od średniowiecza jest złoty orzeł na błękitnym tle, po prawej stronie jest symbol wiary, czyli Matka Boska z Dzieciątkiem. U dołu widoczne są dwa najważniejsze odznaczenia jakie dawano za udział w Powstaniach Śląskich: Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, oraz Gwiazda Górnośląska. Piękne dzieło nieznanego artysty jest obecnie w złym stanie. Na tkaninie są liczne przetarcia, zabrudzenia oraz przebarwienia, konieczna jest jego natychmiastowa konserwacja. Prace te prowadzone będą w pracowni konserwatorskiej w Toruniu.