Czwartek, 23 stycznia 2020

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Aż 6,8 mln złotych na drogę w Lubomi

02.08.2018 07:36 | 2 komentarze | mak

Najpierw budowa kanalizacji, a później ulice Korfantego i Mickiewicza w Lubomi - czyli droga powiatowa nr 3545S - doczekają się gruntownej przebudowy. Kompleksowy remont drogi będzie możliwy dzięki porozumieniu pomiędzy władzami powiatu i gminy Lubomia. Porozumienie dotyczy m.in. finanowania. - To historyczna decyzja - podkreśla starosta Ireneusz Serwotka. - Współpracę z powiatem mogę ocenić na "szóstkę" - komplementuje wójt Lubomi Czesław Burek.

Aż 6,8 mln złotych na drogę w Lubomi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim podpisano umowę pomiędzy powiatem i gminą Lubomia. Porozumienie dotyczy kompleksowergo remontu ulic Korfantego i Mickiewicza w Lubomi, czyli drogi powiatowej nr 3545S.

Władze Lubomi jeszcze w 2018 roku zamierzają rozpocząć realizację zadania, które polegać ma na budowie kanalizacji sanitarnej na terenie Lubomi. Spora część nowej kanalizacji zostanie ułożona na terenie drogi powiatowej 3545S, czyli ul. Korfantego i Mickiewicza. Ze względu na bardzo zły stan drogi powiat wodzisławski od pięciu lat planował wykonanie remontu ulic. Przygotowane zostały stosowne dokumenty oraz pozwolenie na budowę. Na przeszkodzie stały jednak cele gminy. Lubomia planowała bowiem budowę kanalizacji sanitarnej, a także pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. Nie można więc było najpierw wyremontować drogę, a później ją rozkopać z powodu budowy kanalizacji.

"To dobry układ"

Z końcem 2017 roku gmina otrzymała wsparcie z programu Infrastruktura i Środowisko na budowę kanalizacji sanitarnej. Pozyskanie środków umożliwiło powrót do realizacji inwestycji. - To ważna droga na ważnym dla nas obszarze, której przebudowa zostanie zrealizowana kompleksowo. Chciałbym także podziękować wójtowi, że jesteśmy w stanie się porozumieć. To historyczna decyzja, że dzięki głównie środkom unijnym, tak dużą inwestycję będziemy realizować. Dla nas to również dobry układ, bo finansujemy inwestycję w 28 proc. i zyskujemy drogę przebudowaną na wysokim poziomie. To kolejna wspólna inwestycja powiatu i gminy, a efekty dobrej współpracy są coraz bardziej widoczne - stwierdził starosta Ireneusz Serwotka.

Najwyższa dotacja

W ramach prac nad samą drogą wykonane zostaną nowe warstwy wiążące i ścieralne nawierzchni, a także przebudowane zostaną chodniki i kanalizacja deszczowa. Koszt inwestycji oscylował będzie w granicach około 6,8 mln złotych. Dwa miliony złotych, w formie dotacji celowej, zostaną przeznaczone z budżetu powiatu w latach 2019 oraz 2020 - po milionie w każdym roku. Pozostałą część zadania sfinansuje gmina Lubomia (2 mln zł) oraz środki pozyskane z Funduszy Europejskich (2,8 mln zł). - Bez udziału powiatu nasze środki na remont drogi nie byłyby wystarczające. Warto wspomnieć, że to najwyższa w historii dotacja, którą powiat wodzisławski przekazał naszej gminie. Cała inwestycja jest dużym zadaniem dla naszej gminy, którego realizację rozpoczniemy już we wrześniu. Mieliśmy obawy czy uda nam się rozstrzygnąć przetarg, ale ostatecznie zgłosiło się sześć firm i wybraliśmy wykonawcę. Mam nadzieję, że prace wystartują już we wrześniu. Współpracę z powiatem mogę ocenić na "szóstkę" - mówił Czesław Burek, wójt gminy Lubomia.

Dodatkowo w ramach porozumienia Lubomia przejmie prowadzenie zadania publicznego w zakresie pełnienia funkcji inwestora na ulicach Korfantego i Mickiewicza. Podczas realizacji inwestycji Lubomia będzie odpowiedzialna za organizację ruchu, zapewnienie dojazdów do posesji oraz utrzymanie letnie i zimowe drogi.

Umowę w imieniu powiatu podpisali Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka oraz członek zarządu Leszek Bizoń. Gminę Lubomia reprezentował wójt Czesław Burek.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski