Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Co zrobić, by mieć wyższą emeryturę?

01.08.2018 16:45 | 2 komentarze | d

- Jeśli otrzymałeś list z ZUS z prognozą przyszłej emerytury i chciałbyś wiedzieć, jak została wyliczona, a może interesuje cię, co możesz zrobić, by podwyższyć swoje przyszłe świadczenie, skorzystaj z porad ekspertów ZUS – zachęca Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Co zrobić, by mieć wyższą emeryturę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

6 sierpnia, w godz. od 9.00 do 13.00, dzwoniąc pod numer telefonu 502 009 108 będzie można zadać pytanie na temat swojej przyszłej emerytury, składek na koncie i podwyższenia świadczenia. Na pytania odpowiadać będą Iwona Małczak-Świerczyńska oraz Barbara Falenta, ekspertki z ZUS z zakresu spraw emerytalno-rentowych.

Ponad 19 milionów osób otrzyma do końca sierpnia list z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS. W naszym województwie trafi on do blisko 2,4 mln osób. Warto uważnie go przeczytać. Znajdziemy w nim informacje o sumie składek na naszym koncie emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury.

Kwoty umieszczone w przesyłkach niektórych ubezpieczonych zdziwiły, bo wyliczone przyszłe świadczenie mogło być niższe niż to podane w zeszłym roku. Zmiana spowodowana jest innym sposobem liczenia. ZUS wcześniej brał pod uwagę wyższy powszechny wiek emerytalny, który wówczas obowiązywał. Niższy wiek emerytalny wiąże się też ze zwiększeniem długości pobierania emerytury. Stąd też i inne wyliczenie. – Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że jest to prognozowana kwota emerytury. Nie należy się do niej przywiązywać. Wyliczenia nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, który następuje wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej, dlatego już teraz warto wiedzieć, co ma wpływ na wysokość emerytury i co zrobić, by nasze przyszłe świadczenie było wyższe – mówi Beata Kopczyńska.

źródło: ZUS.