Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Projektu na ważną drogę wciąż nie ma

01.08.2018 19:00 | 2 komentarze | art

Urząd Gminy w Godowie rozwiązał umowę na wykonanie projektu całkowicie nowej drogi prowadzącej do terenów inwestycyjnych, która ma zaczynać się w Łaziskach.

Projektu na ważną drogę wciąż nie ma
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po co nowa droga?

Projektowana droga ma skomunikować bezpośrednio węzeł autostrady A1 w Łaziskach ze strefą gospodarczą w Skrzyszowie przy ul. Jana Pawła II. Po co budować jednak drogę, skoro można z autostrady dojechać do strefy istniejącymi drogami powiatowymi przez Łaziska, Godów i Skrzyszów? W urzędzie tłumaczą, że nowa droga ma w przyszłości odciążyć zwłaszcza centrum Łazisk z zabytkowym kościółkiem od ruch ciężkich samochodów. Poza tym, nie wszystkie ciężarówki mieszczą się pod nieczynnym wiaduktem kolejowym w Godowie. W dodatku nowa droga przy okazji uzbroi działki inwestycyjne w Łaziskach nieopodal dawnej linii kolejowej. – Zainteresowanie tymi działkami jest spore, bo znajdują się one stosunkowo blisko zjazdu z autostrady – mówi wójt Godowa.

Trzy etapy

Droga z jednej strony ma wchodzić w ul. 1 Maja w Skrzyszowie na wysokości skrzyżowania z ul. Jana Pawła II. Następnie krzyżować się będzie z ul. Dębową w Skrzyszowie oraz Dworcową w Łaziskach a po niespełna 4 km włączy się do ul. Powstańców, nieopodal węzła autostrady. Budowę można podzielić na trzy etapy. Pierwszy od ul. 1 Maja do Dębowej, drugi od Dębowej do Dworcowej (najdroższy, bo trzeba będzie wybudować most nad Leśnicą), trzeci od Dworcowej do ul. Powstańców. Budowa drogi to jednak temat na przyszłość. Jak na razie są problemy z wykonaniem jej projektu, a później jeszcze trzeba będzie znaleźć środki na tak dużą w skali Godowa inwestycję. Szacuje się, że całość może kosztować około 18,5 mln zł. To prawie połowa jednorocznego budżetu gminy. – Jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, to w pierwszej kolejności, będziemy chcieli wybudować odcinek od węzła autostrady do ulicy Dworcowej. Po to by uruchomić wspomniane tereny inwestycyjne w Łaziskach – mówi Mariusz Adamczyk.

(art)