Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Problem z Nacyną. Przez szkody górnicze

24.07.2018 18:25 | 0 komentarzy | mak

Mieszkańcy ulicy Maczka w Rydułtowach niepokoją się. W rejonie niewielkiego mostu, z którego na co dzień korzystają, tworzy się rozlewisko. Winne są szkody górnicze.

Problem z Nacyną. Przez szkody górnicze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W rejonie skrzyżowania ulic Radoszowskiej i Maczka płynie rzeka Nacyna. Nad rzeką dawno temu przerzucono niewielki most, który pozwala mieszkańcom ulicy Maczka przedostać się na ulicę Radoszowską. Przy każdych większych opadach deszczu ludzie z niepokojem spoglądają w stronę mostu. Powód jest poważny – szkody górnicze naruszyły kształt koryta rzeki w tamtym miejscu. To spowodowało, że w bezpośrednim rejonie mostu zaczęło tworzyć się rozlewisko. Woda nie odpływa tak, jak powinna. W ostatnich dniach – kiedy intensywnie padało, poziom wody tak wzrósł, że pod mostem nie było już żadnych prześwitów (są tam betonowe przepusty). Mieszkańców stresuje ta sytuacja. Obawiają się, że pewnym momencie woda zaleje drogę i będą mieli problem z wyjazdem z ulicy Maczka.

Miało być w czerwcu

Burmistrz Rydułtów Kornelia Newy przyznaje, że sytuacja stanowi zagrożenie dla mieszkańców ulicy Maczka. – Gdyby doszło do zalania drogi w rejonie mostu, mieszkańcy mieliby duży problem z wyjazdem – przyznaje burmistrz. Dodaje, że wielokrotnie interweniowała u przedstawicieli kopalni ROW, by w ramach szkód górniczych przeprowadzili prace naprawcze. – Jeszcze w marcu obiecano mi, że prace naprawcze zostaną wykonane w czerwcu – twierdzi Kornelia Newy.

Nie bez powodu czerwcowy termin był dla szefowej Rydułtów taki istotny. Lipiec – jak pokazują ubiegłe lata – nie jest dla Rydułtów łaskawym miesiącem. To właśnie w lipcu ubiegłego roku nad regionem przeszła gwałtowna wichura i Rydułtowy mocno ucierpiały. Groźnie było też w lipcu 2015 roku. Nad miastem przeszła burza. Wiatr zerwał dach jednej z kamienic, główna ulica była nieprzejezdna, drzewa połamane, piwnice pozalewane. – Niestety, w czerwcu prace nie zostały wykonane, ale otrzymałam informację, że niebawem mają one ruszyć – mówi burmistrz Kornelia Newy.

Będzie pod koniec lipca

Rzecznik prasowy kopalni ROW – do której należy Ruch Rydułtowy – wyjaśnia, że wyłoniono już wykonawcę robót. Będą one polegały na odmuleniu i pogłębieniu koryta Nacyny na odcinku od przepustu w rejonie ul. Maczka w Rydułtowach do mostu w ul. Sportowej w Rybniku. – Planowane rozpoczęcie prac to koniec lipca – zapewnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej. – Obecnie ul. Maczka w rejonie przepustu nad rzeką Nacyna jest przejezdna. Służby kopalni na bieżąco monitorują stan wody w rejonie przepustu. W razie konieczności podjęte będą odpowiednie działania profilaktyczne – podkreśla rzecznik.

(mak)