Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

Colours of Ostrava 2018 – grymaśna pogoda nie zepsuła muzycznego święta

23.07.2018 08:44 | 0 komentarzy | kanio

W sobotę zakończył się festiwal Colours of Ostrava - niezwykłe wydarzenie muzyczne odbywające się od 2002 roku w czeskiej Ostrawie. 21 scen, 130 zespołów i 350 atrakcji. W tym roku zagrali m.in.: N.E.R.D., George Ezra, Kaleo, Mura Masa, Aurora, Jessie J, Paul Kalkbrenner, Joss Stone, Kygo, Grace Jones i Ziggy Marley.

Colours of Ostrava 2018 – grymaśna pogoda nie zepsuła muzycznego święta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W postindustrialnej scenerii kompleksu Dolni Vitkovice, przez cztery festiwalowe dni, kilkadziesiąt tysięcy fanów bawiło się w rytmach różnorodnej muzyki. Colours of Ostrava to prawdziwa wielogatunkowa uczta muzyczna.

Analizując tegoroczny line-up można było odnieść wrażenie, iż organizatorzy postawili na młodszą część publiczności. Na głównej festiwalowej scenie mieszankę hip-hopu, funky, rocka, R&B i elektroniki zaprezentował amerykański N.E.R.D., wizualny show z elementami pirotechniki należał do norweskiego producenta i DJ’a Kygo. Występy takich artystów jak niemieckiego DJ’a Paul’a Kalkbrennera czy nominowanego do nagrody Grammy młodego producenta z Wielkiej Brytanii Mura Masa są tylko dowodem na to, iż Colours of Ostrava 2018 należał do młodych.

Mimo wszechobecnej elektroniki można było również usłyszeć inne gatunki - nie zabrakło jazzu, bluesa, reggae, rocka czy popu. Do bólu prawdziwą odmianę bluesa zaprezentował Seasick Steve, a w jamajskie rytmy reggae zabrał słuchaczy Ziggy Marley – najstarszy syn Boba Marleya.

Teren na, którym odbywa się festiwal jest ogromny, a Colors of Ostrava to nie tylko muzyka, to także festiwal na ulicach Ostrawy, forum dyskusyjne Meltingpot, występy teatralne, wypełniona atrakcjami strefa dla dzieci, strefa design’u, wspaniałe, różnorodne jedzenie i kolorowe stoiska handlowe.

Na szczególną uwagę zasługuje również panująca tutaj atmosfera dobrej zabawy – przyjazna, pozbawiona agresji mimo nieograniczonego dostępu do alkoholu. Roztańczeni, uśmiechnięci ludzie w każdym wieku to wizytówka tego wydarzenia. Nie brakuje również ludzi niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a organizatorzy zadbali o to, by mogli się swobodnie poruszać.

W 2015 i 2017 roku festiwal trafił na shortlistę najważniejszych festiwali w ramach European Festival Awards. W 2016 roku Guardian uznał festiwal za jeden z 10 najlepszych festiwali w Europie. Colours of Ostrava 2019 odbędzie się w dniach 17-20 lipca 2019 roku! Zaczynamy odliczanie!

Maciej Kanik | nowiny.pl