Czwartek, 24 października 2019

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Kultura

Panie z Klubu Przyjaciół Biblioteki zobaczyły najmniejsze książki świata

21.07.2018 13:00 | 0 komentarzy | mad

Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu nie próżnuje nawet w wakacje. Po całorocznych spotkaniach przy Bielskiej 12 panie z klubu wyruszyły na pierwszą z dwóch zaplanowanych wycieczek – odwiedziły Bibliotekę Śląską oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Panie z Klubu Przyjaciół Biblioteki zobaczyły najmniejsze książki świata
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Deszczowa aura nie wystraszyła uczestniczek, które z samego rana wyruszyły pociągiem do stolicy województwa. Pierwsze kroki skierowały do gmachu biblioteki przy placu Europy. Tu mogły zobaczyć m.in. Dział Zbiorów Specjalnych, a w nim najmniejsze książki świata czy cenne starodruki, dział filmów oraz dokumentów dźwiękowych z unikatowymi, kolekcjonerskimi zbiorami i czytelnię prasy oraz czytelnię ogólną. Jednak największe wrażenie zrobiło na nich miejsce, na co dzień niedostępne dla zwiedzających, a mianowicie Magazyn Wysokiego Składowania, gdzie zgromadzonych jest blisko 500 mln woluminów.

- Dowiedziałyśmy się, że realizuje się tu dziennie ponad 650 zamówień a droga, którą musi przebyć książka to dziesięć pięter. Wszystko jest oczywiście w pełni zautomatyzowane. Zamówienie dociera do czytelnika w około 20 minut – mówi Jolanta Sienkiewicz z MiPBP, organizatorka wycieczki.

Kolejnym punktem programu był gmach nowo wyremontowanego Muzeum Śląskiego, w którym panie odwiedziły m.in. galerię śląskiej sztuki sakralnej i sztuki polskiej 1800-1945, zwiedziły laboratorium przestrzeni teatralnych oraz obejrzały wystawę poświęconą historii Górnego Śląska.

Na kolejną wycieczkę Klub Przyjaciół Biblioteki na Ostrogu zaprasza 28 sierpnia. Tym razem uczestnicy odwiedzą Palmiarnię w Gliwicach. Szczegółowe informacje pod nr telefonu 32 415 84 86.

źródło: MiPBP w Raciborzu.