Wtorek, 28 stycznia 2020

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Kierowcy nie chcą placu Długosza bez parkingu [SONDA NOWIN]

13.07.2018 19:00 | 6 komentarzy | ma.w, OQL

Zaplanowana już wkrótce wielka przebudowa placu Długosza zmusi kierowców do poszukania sobie innych miejsc parkingowych. Nie będzie to łatwe, bo plac jest stale zastawiony samochodami. Kierowcy krążą teraz bezskutecznie, aż w końcu stają w płatnej strefie parkowania, w której miejsc nie jest zbyt wiele. Złe wiadomości dla tych za kółkiem są takie, że funkcja parkingowa placu ma być mocno ograniczona. Na „nowy plac” nie wjedzie tyle aut co teraz. Co sądzą o tym pomyśle zmotoryzowani?

Kierowcy nie chcą placu Długosza bez parkingu [SONDA NOWIN]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzysztof z Raciborza

Racibórz jest na tyle małym miastem i tak niewiele tu parkingów, że taki plac Długosza jest bardzo potrzebny jako parking. Jeżeli on zniknie to pojawi się duży problem z centrum. Nikt tu nie będzie przyjeżdżał. Przebudowa powinna być tak poprowadzona by nadal można było tu parkować. Funkcja kulturowa – organizacja imprez plenerowych też dobrze się tutaj sprawdza. Jak widać każdego dnia funkcja parkingowa równie dobrze służy mieszkańcom i przyjezdnym. Poszedłbym w drugą stronę – zamiast zmniejszać, powiększyłbym liczbę miejsc parkingowych. Sądzę, że wprowadzenie odpłatności nie byłoby przeszkodą dla kierowców. Lepiej byłoby jeszcze trochę zaczekać i zbudować tu parking piętrowy lub podziemny. Chociaż z uwagi na organizowanie tu imprez, to lepiej by pozostał płaski, jak teraz. Czytałem w internecie, że na placu ma powstać kawiarenka internetowa czy pralnia. Po co to komu? Internet mamy w telefonach, a w każdym domu jest pralka. Kto z tego będzie korzystał na placu Długosza?

Renata spoza Raciborza

Nie będzie parkingu? A co będzie zamiast niego? Plac przeznaczony pod spędzanie wolnego czasu? Miejsc parkingowych w Raciborzu jest teraz za mało. Nie powinno się ograniczać ich liczby. Na przykład rejon placu Długosza jest praktycznie pozbawiony miejsc postojowych poza tym placem. Dziś, w czwartek, kiedy tu jechałam nie spodziewałam się, że znajdę tutaj jeszcze miejsce. Szczęśliwie się trafiło więc rozmawiamy. Ciekawe gdzie się podzieją autobusy dla turystów, które tu mają wyznaczone miejsce do postoju. Boję się, że miasto straci po przebudowie na tych turystach. Odpłatność za parkowania ogranicza chęć postoju, człowiek szuka miejsca, za które się nie płaci. Kończy się tym, że zastawiane są chodniki, miejsce niedozwolone do zaparkowania. Ucierpią piesi. Ogólnie to niedobre nowiny o przyszłości.

Kamila Furman z Raciborza

Ograniczanie funkcji parkingowej placu Długosza nie jest dobrym pomysłem, bo wystarczy spojrzeć ile aut tutaj stoi i wiadomo, że jest popyt na tę funkcję. To jest dobre miejsce na postój, bo znajduje się w samym centrum. Gdzie te samochody się podzieją? Przyszłość placu bez takiego dużego parkingu jest błędem w planowaniu. Nawet nie kojarzę, gdzie – w centrum – sama bym przeparkowała samochód gdybym tutaj nie znalazła miejsca. Stawki za odpłatne parkowanie nie mogą być zbyt wysokie, bo się nie przyjmą. Dziś płaci się 1,50 zł za godzinę postoju w centrum. Jakieś znacznie wyższe odstraszą kierowców od wizyt w centrum. Chociaż parking podziemny czy piętrowy byłby w Raciborzu świetnym rozwiązaniem. Opłaty musiałyby jednak być dostosowane do kieszeni raciborzan.

ks. Grzegorz Sonnek wywodzi się spod Raciborza

W mieście jest bardzo potrzebny duży parking. Nawet teraz przy funkcjonującym placu Długosza przydałby się kolejny, bo widać jak to miejsce jest zastawione samochodami. Od dziecka kojarzę ten plac jako miejsce parkingowe. Przyjechałem dziś z pielgrzymką ze Strzelec Opolskich i tutaj kierowałem autobus licząc na postój. Przyjechała liczna grupa starszych osób. Nie wyobrażam sobie by pielgrzymka miała zatrzymać się gdzieś dalej od centrum w tych warunkach. Czytałem w internecie o przebudowie placu, że ma być ładniej. To także potrzebne. Władze powinny jednak pilnie pomyśleć o alternatywnych miejscach postojowych. Podziemny lub piętrowy parking jest tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Michał z Raciborza

Nie ma możliwości by zbudować w mieście parkingi dla wszystkich samochodów, to jasne. Jednak eliminowanie tych miejsc, które służą parkowaniu nie jest dobre. Racibórz bez parkingu na placu Długosza? Będzie ciężko. Od czterech lat przyzwyczaja się kierowców do tego, że tu jest darmowy parking. Gdzie się podzieją te auta, skoro teraz jest ich tutaj tak dużo?

 Z kierowcami rozmawiali na placu Długosza Mariusz Weidner i Paweł Okulowski