Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE

Pomysły na weekend. Wycieczka po nowych i zapomnianych atrakcjach Śląska Opawskiego (cz. 2)

12.07.2018 19:00 | 0 komentarzy | ż

Zestawienie atrakcji Śląska Opawskiego spotkało się ze sporym zainteresowaniem naszych Czytelników. Publikujemy więc drugą część wykazu atrakcji naszej bliskiej zagranicy - sprawdźcie, co jeszcze możecie zobaczyć podczas weekendowej wycieczki w rejon Opawy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Królestwo królewskich łupków

Na Ziemi Opawskiej od zawsze pozyskiwano najbardziej jakościowe łupki, które służyły na przykład do pokrycia dachu Teatru Narodowego w Pradze. Nasi przodkowie wydobywali i dalej łupali łupki na arkusze w okolicy miejscowości Vítkov, Zálužné, u Staré Oldřůvky. W regionie stopniowo przybywa ścieżek edukacyjnych, które prowadzą po ważnych miejscach związanych z wydobyciem łupków.

Pierwszy w kraju otwarty dla turystów kamieniołom

Nowością tego roku jest kamieniołom w miejscowości Zálužné, gdzie zwiedzający mogą zajrzeć do sztolni łupkowej. Tak zwana Sztolnia Raaba jest jedyną sztolnią pozostałą po wydobywaniu łupków, która jest dostępna dla zwiedzających. Zwiedzanie organizuje stowarzyszenie Zálužné. Wyruszyć można także szlakiem edukacyjnym „Dziedzictwo łupków”, który zaczyna się przy ośrodku rekreacyjnym Bílá Holubice. W ramach trasy zobaczymy kapliczkę górniczą i fragmenty budynków, w których kiedyś mieszkali górnicy. Przy głębokim kamieniołomie dowiemy się, że ostatnią jego ofiarą był nie górnik, ale przed kilkoma laty ratownik, który zginął tutaj podczas ćwiczeń. Całość trasy zabezpieczona jest balustradami, ale i tak trzeba uważać, głównie na dzieci pragnące przygód.

W ośrodku Bílá Holubice w miejscowości Mokřinky możemy także zwiedzić Imaginarium łupków. W środku poczujemy, jakbyśmy się cofnęli o wiele lat wstecz i sami zostali górnikami. Atmosferę budują wielkoformatowe fotografie, videa i dźwięki.

Godziny otwarcia: dni robocze po umówieniu telefonicznym, sobota: 9.30 – 13.30, niedziela od 9.30, zawsze po uzgodnieniu z przewodnikiem.

Kontakt do przewodnika: 722 085 248

Górniczym szlakiem

Następny interesujący szlak prowadzi z miasteczka Budišov nad Budišovkou. Ma długość kilkudziesięciu kilometrów, ale można go skrócić różnymi łącznikami. Jest atrakcyjny również dal rowerzystów. Prowadzi nas doliną rzeki Budišovka, po granicy obszaru wojskowego Libavá czy przez miejscowość Čermná ve Slezsku. Poznamy miejsca z tajemniczymi nazwami, jak Grób Rodriqueza czy Woodboys. Gdy odważymy się spojrzeć w głąb kamieniołomów, ciarki przebiegną nam po plecach. W Budišovie nad Budišovkou w budynku dawnego barokowego młyna znajduje się Muzeum łupków. Zostaniemy w nim wtajemniczeni w tajniki rzemiosła wydobywczego. Częścią wielkiej ekspozycji są nawet drewniane wózki kopalniane. Zwiedzający mogą samodzielnie wypróbować łupania łupków. Podczas wakacji muzeum jest otwarte codziennie oprócz poniedziałku od 10.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00. W niedziele jest czynne tylko od 10.00 do 13.00. Dorośli zapłacą za bilet łącznie z wyświetleniem filmu dokumentalnego 40 koron, dzieci do lat pięciu mają wejście bezpłatne, starsze dzieci i seniorzy otrzymają bilety za połowę ceny. Dostępne są również bilety rodzinne.

Godziny otwarcia: wtorek – sobota 10.00 – 13.00, 14.00 – 16.00, niedziela 10.00 – 13.00

Bilety: Dorośli 40 CZK, dzieci i seniorzy 20 CZK