Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

Proboszcz z Orłowca został odwołany. Dlaczego? Wyjaśniamy

11.07.2018 07:00 | 73 komentarze | mak

Ks. Stanisław Juraszek nie jest już proboszczem parafii w Rydułtowach-Orłowcu. Został odwołany z powodu "poważnych zaniedbań". - Podjąłem trudną, ale konieczną decyzję o usunięciu księdza Stanisława Juraszka z urzędu proboszcza parafii Orłowiec - zadecydował arcybiskup Wiktor Skworc.

Proboszcz z Orłowca został odwołany. Dlaczego? Wyjaśniamy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W kwietniu informowaliśmy o tym, że ks. Stanisław Juraszek, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Rydułtowach–Orłowcu, będzie musiał odejść. Jak wówczas ustaliliśmy, proboszcza pogrążyły nietrafione inwestycje i niewłaściwe zarządzanie parafią. To się potwierdziło.

Bez pożegnania

Ks. Stanisław Juraszek w piątek 6 lipca odprawił ostatnią mszę świętą w Rydułtowach. Powiedział, że odchodzi, ale że oficjalnego pożegnania nie będzie.

Informacje o nieprawidłowościach

Nowym proboszczem parafii w Rydułtowach-Orłowcu został ks. Piotr Makosz. Posługę w parafii oficjalnie objął w niedzielę, 8 lipca. Do wspólnoty parafialnej został wprowadzony podczas mszy świętej o godz. 9.00. Na wstępie wiernym odczytano list od arcybiskupa Wiktora Skworca. - Zwracam się do Was kierowany szczerą troską o stan i dalszy rozwój parafii Orłowiec - takie słowa skierował do wiernych z Orłowca abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. W dalszej części listu arcybiskup otwarcie wyjaśnił, dlaczego ks. Juraszek został odwołany. - Od dłuższego czasu docierały do mnie niepokojące informacje dotyczące parafii Orłowiec: zarówno duszpasterstwa, jak i stanu materialnego kościoła oraz innych miejsc służących realizacji podstawowych funkcji parafii, w której urzeczywistnia się w wymiarze duchowym i materialnym żywy kościół. Informacje te dotyczyły szczególnie sposobu administrowania i duszpasterzowania ks. Stanisława Juraszka - napisał arcybiskup.

Metropolita katowicki poinformował, że w związku z udokumentowanymi informacjami o nieprawidłowościach zlecił przeprowadzenie wizji nadzwyczajnej. - Ostatecznie podjąłem trudną, ale konieczną decyzję o usunięciu księdza Stanisława Juraszka z urzędu proboszcza parafii Orłowiec i zleciłem mu inne obowiązki – napisał do wiernych arcybiskup.

Więcej na temat odwołania ks. Stanisława Juraszka oraz o przyjęciu nowego proboszcza w aktualnym wydaniu Nowin Wodzisławskich.

Kup dostęp do e-wydania aktualnego numeru gazety