środa, 21 października 2020

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Trwa montaż krzyża i kapsuły czasu na kościelnej wieży w Rydułtowach

10.07.2018 11:46 | 0 komentarzy | mak

Na wieży kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach montowany jest nowy krzyż. Poprzedni musiał zostać zdjęty w ubiegłym roku, tuż po przejściu orkanu Grzegorz. Wówczas krzyż dość poważnie się wykrzywił i mógł stanowić zagrożenie. Wraz z nowym krzyżem umieszczona zostanie kapsuła czasu.

Trwa montaż krzyża i kapsuły czasu na kościelnej wieży w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pod koniec października ubiegłego roku nad Polskę nadciągnął orkan Grzegorz i spowodował wiele szkód. W wyniku silnych podmuchów wiatru ucierpiał krzyż osadzony na wieży kościoła pw. św. Jerzego w Rydułtowach. Trzeba go było zdemontować, wraz z podstawą. Wtedy dokonano niezwykłego odkrycia. W iglicy wieży znajdowała się szczelnie zalutowana tuba – kapsuła czasu. W jej wnętrzu były materiały z trzech okresów: sprzed 121 lat, sprzed 82 lat i sprzed 72 lat (pisaliśmy o tym tutaj).

Nowy krzyż został wykonany i jest on obecnie montowany na kościelnej wieży. Trzeba też było zamówić specjalny dźwig, ważne były również odpowiednie warunki pogodowe do rozpoczęcia i przeprowadzenia całej operacji. Wraz z nowym krzyżem umieszczona zostanie kapsuła czasu.

Część aktualnych materiałów do kapsuły przekazał rydułtowski urząd miasta. A są to: informacja o Rydułtowach (na dzień 28.06.2018 r.), zdjęcie Rady Miasta i Urzędu Miasta, zdjęcie pracowników i zdjecia z terenu miasta, publikacja "Na naszych oczach" oraz publikacja "Do Rydułtów czas zajrzeć".

fot. UM Rydułtowy