Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Było prosektorium, będzie oaza aktywności

10.07.2017 07:00 | 1 komentarz | juk

Kompleks budynków poszpitalnych przy ul. Wałowej w Wodzisławiu Śl. to jedno z zapomnianych miejsc na Starym Mieście. Ciche, trochę schowane, ale jednak w samym centrum miasta. - Chcemy przywrócić świetność temu miejscu sprzed lat - zapowiada Ireneusz Serwotka, starosta wodzisławski.

Było prosektorium, będzie oaza aktywności
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W budynku przy ul. Wałowej 30, w którym obecnie znajduje się siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Zakładu Aktywności Zawodowej i innych instytucji pomocy społecznej, mieścił się niegdyś szpital. Na tyłach zaś znajdują się dawne poszpitalne budynki, które powiat wodzisławski zamierza wykorzystać na cele rehabilitacyjno-społeczne. - Na ten cel pozyskaliśmy ponad 3,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Ireneusz Serwotka.

Zamiast opuszczonego prosektorium?

Władze powiatu zamierzają najpierw rozbudować niszczejący budynek byłego prosektorium. - Obecnie jest to obiekt parterowy. Po przebudowie zyska kształt przenikających się dwóch prostopadłościennych form - mówi Katarzyna Lerch, naczelnik wydziału funduszy zewnętrznych i zamówień publicznych w wodzisławskim starostwie. Budynek wzbogaci się o salę rehabilitacyjno-relaksacyjną, wyposażoną w podstawowe urządzenia służące rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo. Na piętrze powstanie ogród zimowy z klimatyzowaną oraz wentylowaną szklarnią. Będzie również specjalne pomieszczenie dla rehabilitantów, sala szkoleniowo-konferencyjna oraz zaplecze sanitarne. Budynek zostanie również wyposażony w windę.

Oaza zieleni

Teren wokół budynku prosektorium oraz PCPR-u również się zmieni. Zostanie przebudowany istniejący parking, organizacja ciągu pieszo-jednego ulegnie zamianie. Przede wszystkim teren przy ul. Wałowej ma wpisywać się w założenia hortiterapi, czyli terapii ogrodem. - Ogród i rosnące w nim rośliny nie tylko uspokajają i pobudzają nasze zmysły, ale także korzystnie wpływają na stan emocjonalny, umysłowy i zdrowotny. Dlatego niewykorzystany dotąd teren zostanie zaadaptowany na kilka oddzielnych stref - mówi Ilona Bojczuk, zastępca naczelnika wydziału funduszy zewnętrznych i zamówień publicznych w wodzisławskim starostwie. Jedną z nich tworzyć będzie ścieżka edukacyjna, przy której zasadzone będą różnego rodzaju rośliny charakterystyczne dla poszczególnych pór roku. Przy każdej roślinie będzie widniała tabliczka informacyjna z jej opisem. Tekst stanowić będzie wartość edukacyjną dla osób niepełnosprawnych. Kolejna strefa będzie przeznaczona do rekreacji oraz zajęć relaksacyjnych, z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Władze powiatu planują zagospodarowanie terenu poprzez ustawienie drewnianej altany, kilku urządzeń typu huśtawki i piaskownice. Całość zostanie oddzielona krzewami, tak aby było to miejsce zacienione, sprzyjające zajęciom relaksacyjnym. - Nie będzie to oczywiście zamknięta przestrzeń. Chcemy, żeby była ona dostępna dla każdego mieszkańca powiatu wodzisławskiego - mówi Ireneusz Serwotka. Miejsce będzie skierowane przede wszystkim do seniorów, „dzieci rynku”, kobiet nieaktywnie zawodowo oraz osób korzystających z usług instytucji mieszczących się przy ul. Wałowej 30.

Realizacja działań inwestycyjnych rozpocznie się w najbliższych miesiącach, a zakończy latem przyszłego roku.

(juk)

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski