Sobota, 15 sierpnia 2020

imieniny: Marii, Napoleona, Stelii

RSS

Na wodzisławskiej porodówce rodzi się więcej dzieci. O ile więcej?

06.07.2018 14:30 | 5 komentarzy | mak

- Ku naszemu zadowoleniu zwiększa się liczba porodów w szpitalu w Wodzisławiu - poinformowała dziś na konferencji prasowej dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach Dorota Kowalska.

Na wodzisławskiej porodówce rodzi się więcej dzieci. O ile więcej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze niedawno powodów do zadowolenia w tym zakresie raczej nie było. Odkąd na terenie powiatu nie ma porodówki w Rydułtowach, a została tylko ta w Wodzisławiu, liczba porodów znacząco spadła. W 2015 roku łącznie było 1844 porodów (w szpitalu w Rydułtowach i w szpitalu w Wodzisławiu), w 2016 roku łącznie było 1579 porodów (w Rydułtowach i Wodzisławiu), natomiast w 2017 roku w szpitalu w Wodzisławiu już tylko 861 porodów.

Sytuacja się zmienia. Jeszcze na początku tego roku było tylko 40-50 porodów w skali miesiąca. Teraz jest dużo lepiej, bo jeszcze raz tyle porodów. - Prawie 100 porodów na miesiąc - podaje dyrektor Dorota Kowalska dane z dwóch poprzednich miesięcy.

Na razie trudno prognozować, czy wzrost się utrzyma. Pokażą kolejne miesiące.

Zdaniem dyrektor szpitala wpływ na większe zainteresowanie wodzisławską porodówką ma kilka czynników. - Szerszy wachlarz świadczeń zdrowotnych, większa liczba specjalistów i udogodnienia dla pacjentek - wylicza Dorota Kowalska. Wskazuje też na rolę nowej szefowej wodzisławskiej porodówki, Barbary Grześ-Ciszek. - Pani ordynator podejmuje działania które powodują, że pacjentki są coraz bardziej zainteresowane naszą porodówką - uważa dyrektor szpitala.

Sam oddział ginekologiczno-położniczy rozszerzy też swą działalność o zabiegi onkologiczne. Ma to nastąpić jeszcze w lipcu. - Pozyskaliśmy potrzebnych specjalistów, ginekologów-onkologów - mówi dyrektor Dorota Kowalska. Od przyszłego tygodnia będą też wykonywane zabiegi uroginekologiczne.