Poniedziałek, 27 stycznia 2020

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Poród na stojąco. Wodzisławska porodówka wprowadza nowości

06.07.2018 12:35 | 9 komentarzy | mak

- Już niedługo uruchomimy salę do porodów wertykalnych - zapowiada dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach Dorota Kowalska. Inicjatywa wyszła od nowej szefowej wodzisławskiego oddziału ginekologiczno-położniczego. To nie koniec nowości.

Poród na stojąco. Wodzisławska porodówka wprowadza nowości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 marca wodzisławską porodówką kieruje ginekolog Barbara Grześ-Ciszek. Wyszła z propozycją, by wprowadzić możliwość porodów w pozycji wertykalnej. - Część kobiet chce rodzić w takiej pozycji. Stąd decyzja o poszerzeniu oferty naszej porodówki - mówi dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach Dorota Kowalska. Dodaje, że już w najbliższych tygodniach sala do porodów wertykalnych ma zostać uruchomiona.

Chodzi o to, by kobiety miały możliwość wyboru. Według wielu specjalistów poród w pozycji wertykalnej przebiega szybciej niż w innych pozycjach porodowych i jest dla kobiet bardziej instynktowny. Jak wynika z danych Fundacji Rodzić po Ludzku poród w pozycji wertykalnej jest przeciętnie o 35 procent krótszy niż ten w pozycji horyzontalnej. Rodząca w trakcie porodu w pozycji wertykalnej tak naprawdę może przybierać różne pozycje porodowe. Pod pojęciem "wertykalna" mieści się bowiem niemal wszystko, co nie jest leżeniem.

To nie koniec zmian. - Oprócz tego oferujemy porody w znieczuleniu. Wiem, że dotychczas bywało to problemem. Nowa pani ordynator ma świetny kontakt z pacjentkami. Prowadzone są rozmowy na temat możliwości przebiegu porodów. Mam nadzieję że nasza porodówka dalej będzie się rozwijać - dodaje dyrektor Kowalska.