Poniedziałek, 6 lipca 2020

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

Tu kiedyś był las... Dokładnie rok temu trąba powietrzna spustoszyła las pomiędzy Kuźnią Raciborską a Nędzą [ZDJĘCIA]

07.07.2018 07:30 | 0 komentarzy | żet, kozz

Zobaczcie jak dziś wygląda teren pomiędzy Nędza a Kuźnią Raciborską, który jeszcze rok temu porastał kilkudziesięcioletni las.

Tu kiedyś był las... Dokładnie rok temu trąba powietrzna spustoszyła las pomiędzy Kuźnią Raciborską a Nędzą [ZDJĘCIA]
Nadleśniczy Robert Pabian na terenach zniszczonych przez trąbę powietrzną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

7 lipca 2017 roku na długo pozostanie w pamięci strażaków, leśników oraz wszystkich mieszkańców gmin Nędza i Kuźnia Raciborska. Gigantyczna trąba powietrzna, która u swej podstawy miała kilometr średnicy, łamała drzewa i zrywała dachy. Wiatr uszkodził kilkadziesiąt budynków. Drzewa waliły się na samochody i drogi. Tysiące gospodarstw zostało pozbawionych prądu.

Wichura wyrządziła gigantyczne straty w drzewostanie, niszcząc 2 tys. ha lasu.. Dla porządku dodajmy, że w katastrofalnym pożarze z 1992 spłonęło 4,5 tys. ha lasu. Efekty wieloletniej pracy leśników, którzy z wielkim mozołem odtwarzali las po pamiętnym pożarze, zostały zniweczone w przeciągu kilkunastu minut. Po huraganie z 7 lipca 2017 r. drzewa do wywozu było 285 tys. m3. Straty i koszty odtworzenia lasu wyceniono na 85 mln zł.

Rok po katastrofie na terenie kuźniańskich lasów wciąż można napotkać specjalistyczny sprzęt, którym usuwane są pozostałości zniszczonego drzewostanu. Krajobraz jest przygnębiający. Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu Macieja Koziny, na którym uwiecznił on pozostałości niegdyś pięknego lasu porastającego teren między Kuźnią Raciborską a Nędzą.