Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Hydrozagadka z Nowych Zagród nadal nierozwiązana

07.07.2018 13:00 | 0 komentarzy | ma.w

Wątek zalanych piwnic w dzielnicy domków jednorodzinnych powrócił na forum rady. Wywołała go radna Anna Ronin przepytując prezesa wodociągów. Krzysztof Kubek nie miał dla niej dobrych wieści.

Hydrozagadka z Nowych Zagród nadal nierozwiązana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ronin wystąpiła w imieniu mieszkańca dzielnicy Sylwestra Potockiego, który zjawił się na czerwcowej sesji. Wcześniej radny Leszek Szczasny wnioskował u przewodniczącego rady by ten pozwolił na wypowiedź mieszkańca. Henryk Mainusz nie wyraził zgody. Nie przekonała go argumentacja, że Potocki „zna problem od podszewki i zetknął się z nim w ciągu ostatnich, deszczowych dni”. Wtedy głos zabrała Ronin. Spytała kiedy Zakład Wodociągów i Kanalizacji zrobi porządek z wodą stojącą w piwnicach domów z Nowych Zagród. – Ten problem trwa i trwa i trwa – podkreśliła.

Prezes Krzysztof Kubek (na zdj.) zauważył, że w tej sprawie zlecono wiele analiz, ale eksperci nie potrafili postawić jasnej diagnozy. – Sprawdzały nas organy ścigania i wielu specjalistów – przyznał.

Radną interesowało jak działa obecnie ujęcie wody przy ul. Bogumińskiej (Studzienna). Popularna wśród mieszkańców dzielnicy jest teoria, że ich kłopoty zaczęły się gdy ZWiK zmniejszył wydobycie wody z tego ujęcia. – My tylko ograniczyliśmy wydajność tego ujęcia. Ono wciąż funkcjonuje. Stale pobieramy tam wodę – przekonywał Kubek. W imieniu zakładu oznajmił, że nie poczuwa się do winy za stan rzeczy. – Wysoki poziom wód gruntowych nie jest spowodowany działalnością spółki – podkreślił.

Racibórz zużywa 8 tys. m sześc. wody na dobę. Z ujęcia na Bogumińskiej ZWiK pobiera dobowo 2 tys. m sześc. Wcześniej stamtąd zaopatrywane w wodę było całe miasto. A. Ronin spytała czy problem z Nowych Zagród występował przed ograniczeniem korzystania przez ZWiK z ujęcia na Bogumińskiej. Prezes wyjaśnił, że trudno jest łączyć jedno z drugim, bo równie dobrze można powiedzieć, że budowa Zbiornika Racibórz może wpływać na poziom wód gruntowych – zakończył Krzysztof Kubek.

(ma.w)

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.