Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Szymanek otrzymał absolutorium. I mówi o politycznych rozgrywkach

06.07.2018 07:00 | 2 komentarze | art

Rada gminy niejednogłośnie udzieliła wójtowi Mirosławowi Szymankowi absolutorium z wykonania budżetu za 2017 r. Wcześniej komisja rewizyjna wnioskowała o nieudzielenie wójtowi absolutorium. A wniosek ten pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.

Szymanek otrzymał absolutorium. I mówi o politycznych rozgrywkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, komisja rewizyjna, w której przewagę mają radni opozycyjni wobec wójta, zawnioskowała o nieudzielenie Szymankowi absolutorium, a jednym z głównych powodów były obiekcje radnych wobec sposobu remontu drogi na ul. Górniczej o długości 60 m i wartości 10 tys. zł. RIO wniosek zaopiniowała pozytywnie, wyjaśniając, że skoro został on złożony poprawnie pod względem formalnym, to musiał on zostać zaopiniowany pozytywnie. RIO zwróciła zarazem uwagę, że radni z komisji rewizyjnej wykazali się nadmierną drobiazgowością, czyniąc wątpliwości co do sposobu remontu drogi za 10 tys. jedną z głównych przesłanek do nieudzielenia absolutorium. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami brak absolutorium może skutkować rozpisaniem referendum w sprawie odwołania wójta, co w roku wyborczym byłoby prawdziwym kuriozum.

Ten scenariusz się nie spełni. W głosowaniu, które odbyło się 25 czerwca większość rady – zgodnie zresztą z wcześniejszymi przewidywaniami - nie podzieliła wątpliwości opozycyjnych względem wójta radnych i nie poparła wniosku komisji rewizyjnej. Za udzieleniem absolutorium Szymankowi zagłosowało 10 radnych, przeciw 4. - Myślę, że moje absolutorium nie było zagrożone. Choć oczywiście takie sytuacje się zdarzają tam, gdzie górę zaczynają brać kalkulacje polityczne. Zarzucanie mi niegospodarności ze strony opozycji jest nieuczciwe. Nie było merytorycznych zarzutów, a polityczne. Rozsądek w tym przypadku nie był górą – mówi Mirosław Szymanek.

Wójt Mszany uważa, że działania opozycji mu jakoś specjalnie nie zaszkodzą. - Analizowałem to co robi opozycja. Nie zamierzam iść na konfrontację. Podchodzę do tego z dystansem, choć zdaję sobie, że wizerunkowo jest to jakiś tam problem, ale liczę, że mój sposób rozwiązywania problemów bardziej przemawia do mieszkańców, niż konfrontacyjny styl opozycji – mówi Szymanek.

(art)