Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz bez węgla w piecach. Rada miasta jest na TAK

Czy ogrzewanie domów węglem w Raciborzu przejdzie do historii? Radni Raciborza właśnie dali silny sygnał w sprawie zwalczania niskiej emisji. – Z tej drogi nie ma odwrotu – zapowiada Jan Wiecha, który pilotował przygotowanie stanowiska samorządu w sprawie utworzenia Strefy Czystego Powietrza. Opozycja planuje we wrześniu uchwałę rady, która da początek zakazowi ogrzewania domów węglem.

Racibórz bez węgla w piecach. Rada miasta jest na TAK
Radna Zuzanna Tomaszewska i radny Jan Wiecha połączyli siły w walce o strefę bez węgla w Raciborzu. Sceptycznie do tej koncepcji podchodzi radny Marcin Fica (na dole, z lewej). Przewodniczący rady Henryk Mainusz woli wstrzymać się z podejmowaniem wiążących ustaleń (na dole, z prawej).

Znów opozycja była bliska osiągnięcia swego celu, ale znów jej się nie udało. Rada miasta już na czerwcowej sesji mogła przyjąć uchwałę intencyjną o wprowadzeniu w Raciborzu zakazu palenia węglem w piecach. Projekt uzyskał pozytywną opinię komisji budżetowej, którą kieruje Jan Wiecha. Tylko dzięki jego determinacji do tego doszło, bo klubowi koledzy radnego nie szczędzili mu krytyki.

Wiecha wiedział nie powiedział

Opozycja w radzie, pod przewodnictwem Zuzanny Tomaszewskiej od stycznia dąży do uchwalenia takich zapisów, ale bezskutecznie. Temat ten doprowadził do powołania zespołu radnych i urzędników, którzy starają się przygotować merytoryczne podstawy dla wprowadzenia strefy bez węgla w Raciborzu. Prezydent Mirosław Lenk choć deklaruje się jako zwolennik bezwęglowego ogrzewania (sam ma w domu piec gazowy) zaznacza, że koszty wdrażania strefy w samym zasobie komunalnym Raciborza obciążą budżety miasta wielomilionowymi kwotami. Spowoduje to znaczne ograniczenia w innych wydatkach samorządu. Opozycja spiera się z prezydentem w tej kwestii wskazując, że będą środki rządowe na walkę ze smogiem.

Jan Wiecha, który pracuje we wspomnianym zespole ds. walki ze smogiem w mieście, zapowiedział, że nie chce czekać do jesieni z podjęciem decyzji w sprawie strefy bez węgla. Zamierzał jeszcze przed wakacjami i przed tegoroczną kampanią wyborczą wprowadzić taki punkt pod obrady rady. Jak powiedział tak zrobił, bo radni komisji budżetowej zobaczyli projekt uchwały intencyjnej na poniedziałkowym posiedzeniu 25 czerwca.

Racibórz nie różni się od Krakowa

Wiecha podkreślił, że rada powinna wysłać mieszkańcom sygnał, że dąży do wprowadzenia w mieście zakazu spalania węgla w piecach. Wzoruje się on na rozwiązaniach krakowskich, gdzie strefa wkrótce zacznie obowiązywać. Zdaniem radnego, który ma w Krakowie rodzinę, różnicy w zanieczyszczeniu powietrza między Krakowem, a Raciborzem – nie ma. Dlatego z determinacją dąży do stosowania takich samych metod walki ze smogiem w swoim mieście.

Nie po drodze z radnym jest jego koledze z koalicji rządzącej. Marcin Fica nie dowiedział się od wnioskodawcy od kiedy ma obowiązywać w Raciborzu strefa bez węgla (początkowo mówiło się o okresie 8 lat zanim zacznie obowiązywać – red.), ani jakie oznacza koszty dla samorządu i mieszkańców. Wskazał też, że nie ma jeszcze nawet planów gazyfikacji dzielnic Miedonia i Markowice, a „PEC” jest pasywny w podłączaniu do ciepła systemowego kolejnych obszarów miasta. Fica krytykował, że w projekcie uchwały intencyjnej autorzy zobowiązują prezydenta Lenka do działania w ciągu 60 dni, a zaczynają się wakacje.

Burza w szklance wody

Wiechy bronił radny Leon Fiołka – lider NaM–u. Uważa, że pomysłem ze strefą bez węgla Racibórz się wyróżni i wpisze się on w promowanie miasta jako ośrodka turystyczno – wypoczynkowego.

Innych członków klubu prezydenta też zaskoczyła decyzja kolegi radnego. Podkreślał to Tomasz Cofała, mówiąc Wiesze, że wywołał burzę w szklance wody. – Podjął pan kroki bez naczej wiedzy, bez dyskusji, postawił nas pod ścianą – wypomniał członkowi klubu Mirosława Lenka. Radny Wiecha protestował mówiąc, że radni nie chcieli z nim rozmawiać. Swych planów nie ukrywał. Nowiny pytały go w czwartek 21 czerwca po posiedzeniu komisji gospodarki czy będzie forsował przed wakacjami sprawę strefy i potwierdził, że taki ma zamiar. Cofała apelował by zaczekać na efekty prac zespołu ds. walki ze smogiem, co oznacza, że temat podjęto by dopiero po wakacyjnej przerwie w pracach rady miasta.

Radny Michał Kuliga uznał, że ma jeszcze zbyt mało danych by decydować w sprawie strefy, choć sam jest jej zwolennikiem.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Tomasz Cofała

Kurator sądowy, radny powiatu raciborskiego, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń".

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wierny (141.113. * .35) 09.08.2018 15:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Dopuki Kaczynski bendie Putina draznil, nie bendzie taniego gazu.
Przy nastempnych wyborach obywatele Polski majo szanse zeby Kaczka nie dyktowala.

lolopp3 06.07.2018 12:36
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ok tak trzymać .Żadnych kompromisów z kominkami itp wynalazków.

han 06.07.2018 12:18
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Bardzo dobry kierunek zmian w Raciborzu oby został utrzymany i zrealizowany jak najszybciej.

beg 06.07.2018 10:33
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Zgadzam się. Zakazać palenia opałem stałym poza okresem grzewczym ! Oraz pomysł z kominkami , które mogłyby być dopuszczone spadając w nich drewno itp.to całkowicie błędne założenie na ,które nie można absolutnie się zgodzić bo zastąpimy sobie kotły na węgiel i drewno kominkami na drewno a spalanie drewna ma duże negatywne skutki dla zdrowia ludzi.

han 06.07.2018 10:22
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Czy ja dobrze czytam? W pierwszej uchwale chciano dopuścić kominki opalane drewnem? Czy to miał być żart czy na serio? Żadnych kominków !!!

~ZasmrodzonyzWodzia (93.179. * .34) 06.07.2018 08:49
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Brawo Racibórz

~ciekawy (78.31. * .74) 06.07.2018 08:47
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Dobrze a a kiedy wreszcie zakaz palenia w piecach poza sezonem grzewczym ??

~Popieram (94.254. * .180) 06.07.2018 08:35
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Bardzo dobry kompromis. Podzielam zdanie że jest lepszy i to zdecydowanie od pierwotnej uchwały