Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Starosta Winiarski zarobi mniej, prezydent Lenk bez zmian

04.07.2018 07:00 | 3 komentarze | żet, ma.w

Większość radnych powiatu raciborskiego opowiedziała się za obniżeniem pensji starosty raciborskiego Ryszarda Winiarskiego. Sam zainteresowany przed głosowaniem poprosił radnych, aby tak właśnie zrobili, po czym wyszedł z sali. Inaczej potoczyły się wypadki na sesji rady miasta Racibórz, gdzie decydowano o obniżeniu pensji prezydenta Mirosława Lenka.

Starosta Winiarski zarobi mniej, prezydent Lenk bez zmian
Starosta raciborski Ryszard Winiarski, prezydent Mirosław Lenk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uchwała w sprawie obniżenia pensji starosty to pokłosie rządowego rozporządzenia, które obniża minimalne i maksymalne wynagrodzenie zasadnicze wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów o 20 procent.

Troszeczkę zaskoczony

– Wielokrotnie powtarzałem, że nie przyszedłem tutaj dla pieniędzy – powiedział na czerwcowej sesji rady powiatu starosta Ryszard Winiarski, zachęcając radnych do głosowania za obniżeniem jego pensji. Słowa starosty sprowokowały radnego Piotra Olendra z Platformy Obywatelskiej do wystąpienia na forum rady.

– Ten akt nie został skonsultowany ze Wspólną Komisją Rządu i Samorządu Terytorialnego – powiedział o rządowym rozporządzeniu obniżającym pensje władz gmin i powiatów. P. Olender przyznał, że wystąpienie starosty Ryszarda Winiarskiego „troszeczkę go zaskoczyło”. – W mojej opinii to rozporządzenie zostało wydane trochę po to, żeby upokorzyć samorządowców bez względu na opcję i żeby zakpić z idei samorządności – mówił dalej radny Piotr Olender. Dodał, że radni PO mieli głosować przeciwko uchwale obniżającej wynagrodzenie starosty, ale po jego wystąpieniu zdecydowali się wstrzymać od głosu.

Zachował się honorowo

Następnie głos zabrał radny Dawid Wacławczyk, reprezentujący w radzie powiatu klub PiS. – Mimo wszystko jestem pełen podziwu dla pana starosty za to, że zachowuje się honorowo. Nasz klub oczywiście przychyli się do prośby pana starosty – powiedział D. Wacławczyk.

Ostatecznie radni PiS oraz Razem dla Ziemi Raciborskiej zagłosowali za obniżeniem wynagrodzenia starosty raciborskiego. Radni Platformy Obywatelskiej (Władysław Gumieniak, Władysław Niedźwiecki, Piotr Olender i Artur Wierzbicki) wstrzymali się od głosu.

Ile zarobi starosta?

Wynagrodzenie zasadnicze starosty raciborskiego zostało obniżone o 20 procent z 6000 zł do 4800 zł. Pozostałe składowe jego zarobków to dodatek funkcyjny (2100 zł), dodatek za wieloletnią pracę (960 zł) oraz dodatek specjalny (2760 zł). Koniec końców starosta będzie zarabiać po obniżce 10 620 zł (brutto). Uchwała obniżająca zarobki starosty zacznie obowiązywać za trzy miesiące, tj. od 1 października.

Chleba nikomu nie zabierze

Nad podobną uchwałą pochylili się na czerwcowej sesji radni miasta Racibórz. Punkt o ustaleniu wynagrodzenia prezydenta Raciborza pojawił się w porządku obrad dopiero w dniu posiedzenia. – Jak się ktoś narobił niech sobie zarobi – mówił na sesji radny Franciszek Mandrysz dziwiąc się, że rada miasta ma głosować nad czymś „co i tak ma wejść z automatu”. Jego zdaniem samorząd znalazł się przez decyzje rządu w sytuacji pod ścianą. – Ja chleba nikomu nie zabiorę – wytłumaczył powód swego odstąpienia nad głosowaniem projektu uchwały.

„Ruch centrum rządowego” skomentował także Marek Rapnicki. Jego zdaniem praca samorządowca to „nielekki chleb”. – W samorządzie można utonąć, poświęca się czas należny rodzinie i naraża na potężną falę nienawiści i niechęci – argumentował radny niezależny. W obniżce pensji Mirosława Lenka nie dostrzegł logiki. Nie chciał w ogóle głosować.

Radni obronili Lenka przed obniżką wypłaty

Wiceprezydent Wojciech Krzyżek przypomniał, że ustalenie wypłaty to kompetencja rady miasta. – Co państwo z tym zrobicie to już leży w waszej gestii, my musimy przedłożyć ten projekt uchwały – wyjaśniał. Piotr Klima przywołał przykłady z kraju, gdzie włodarze dostają przy tej okazji podwyżki. Jak zaznaczył W. Krzyżek jego szef (na czas głosowania opuścił salę obrad, bo „nie chciał wywierać presji na radnych albo ich krępować”) ma maksymalne stawki wynagrodzenia i regulacja mogła nastąpić wyłącznie w dół.

Anna Szukalska była ciekawa czy wojewoda może zdecydować za radę w kwestii wypłaty, gdy ta odstąpi od głosowania nad nią. Prawnicy urzędu przekonywali, że „nic się stanie” bo wojewoda nie ma podstaw do działania w tej sprawie. – Zostanie po staremu – oznajmił radca prawny. Dodał, że RIO też nie ma kompetencji by regulować prezydencką pensję w tym przypadku.

W głosowaniu 14 radnych (klub prezydenta oraz M. Rapnicki i Andrzej Rosół) było przeciwnych ustalaniu nowych, niższych stawek wypłaty Mirosława Lenka. Za obniżką pensji prezydenta opowiedzieli się natomiast Leon Fiołka, Anna Ronin, Anna Szukalska oraz Zuzanna Tomaszewska. W głosowaniu nie wzięli udziału Michał Fita, Piotr Klima, Franciszek Mandrysz, Zbigniew Sokolik oraz Leszek Szczasny.. Prezydent Raciborza nadal zarabia 12 365 zł (brutto).

Wojtek Żołneczko, Mariusz Weidner

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr  Olender

Piotr Olender

Radny Powiatu Raciborskiego.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia