Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

100 Autorytetów na 100-lecie

Na stulecie niepodległości na łamach Nowin Wodzisławskich zaprezentujemy biogramy i sylwetki stu wyjątkowych osób, które były lub są związane z Ziemią Wodzisławską, a których dokonania i postawy życiowe, naszym zdaniem, zasługują na upamiętnienie. W ramach projektu, który nazwaliśmy „100 Autorytetów na 100-lecie Niepodległości” odbędzie się także konkurs dla uczniów oraz zostanie wydana książka.

100 Autorytetów na 100-lecie

W wyniku zakończenia I wojny światowej Polska po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Świętujemy ten sukces 11 listopada. Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło jednak z dnia na dzień, 10 czy 11 listopada 1918 r., a było procesem stopniowym, który rozpoczął się jeszcze w czasie wojny. Podczas gdy w 1918 r. na świecie zapanował pokój, w Europie Środkowo-Wschodniej walki wciąż się toczyły. Granice Polski kształtowały się przez 4 kolejna lata – aż do 1922 r. Zostały ukształtowane w burzliwych okolicznościach – żelazem i krwią, również na Górnym Śląsku. Dla wielu mieszkańców tej dzielnicy, w tym również Ziemi Wodzisławskiej było jasne, że te tereny muszą znaleźć się w granicach odradzającego się państwa.

Nie było to łatwe zadanie. Po zakończeniu wojny, sytuacja na Górnym Śląsku stała się bardzo napięta. Z jednej strony militarna klęska Niemiec, z drugiej niemieckie szykany wobec ludności przyznającej się do polskości, zaowocowały radykalizacją nastrojów społecznych i narodowych wśród Ślązaków, którym bliżej było do Polski. Na wielotysięcznych wiecach, m.in. na wiecu, który miał miejsce w Domu Polskim „Ul” w Bytomiu 10 listopada 1918, zgłaszano rezolucje na rzecz niepodległej Polski, w której skład miał wchodzić Śląsk. Ludność propolska wobec częściowego rozpadu administracji niemieckiej i rewolucji w Berlinie szybko zaczęła się organizować i tworzyć Rady Ludowe. Jedną z pierwszych była Rada Ludowa w Bytomiu utworzona 12 listopada 1918. Wobec takiego rozwoju sytuacji Niemcy sprowadzili na Śląsk 117 dywizję piechoty, która wkrótce została przemianowana na Grenzschutz. 13 stycznia 1919 niemiecki komisarz Śląska Otto Hörsig, zwany katem Polaków, ogłosił stan oblężenia na Górnym Śląsku. Zniesiono nietykalność osobistą, a wojsko niemieckie uzyskało prawo dokonywania rewizji i aresztowań polskich działaczy. Narastały szykany i przemoc wobec propolskich dążeń Ślązaków.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].