Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Starosta dostał po kieszeni. Zarobi mniej o ponad tysiąc złotych

25.06.2018 14:35 | 0 komentarzy | juk

- Nie jestem szczęśliwy z tego powodu – komentuje obniżkę swojej pensji wodzisławski starosta Ireneusz Serwotka.

Starosta dostał po kieszeni. Zarobi mniej o ponad tysiąc złotych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W połowie maja ukazało się rządowe rozporządzenie w sprawie nowych stawek wynagrodzenia dla wszystkich szczebli samorządu w całym kraju. To pierwsze tak zmasowane cięcie kosztów administracji w historii Polski po 1989 r. Zarobki rządzących miastami, powiatami, gminami i województwami idą w dół o 20 procent. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 lipca tego roku.

Cięcia pensji nie ominęły Ireneusza Serwotki, wodzisławskiego starosty. O obniżeniu jego wynagrodzenia zdecydowała rada powiatu na sesji 21 czerwca. - Nie jestem szczęśliwy z tego powodu – komentuje sam zainteresowany. Dodaje, że w jego opinii manipulacja przy pensjach samorządowców to kwestia polityczna. - Uważam za rzecz niewłaściwą regulowanie rozporządzeniem kwestii, które należą do samorządu – mówi Ireneusz Serwotka. 

Dotąd Ireneusz Serwotka zarabiał miesięcznie 12 200 zł brutto (pensja razem ze wszystkimi dodatkami). Teraz jego portfel będzie co miesiąc chudszy o prawie 1300 zł. Pensja zmaleje do 10 940 zł brutto. - Mogę podziękować radzie, że nie obniżyła mi bardziej wynagrodzenia. Nigdy nie miałem maksymalnego pułapu, mogłem mieć podwyżkę, ale nie zabiegałem o to. Aktualnie mam maksymalne możliwe wynagrodzenie – mówi starosta. Dodaje, że z głosowania i dyskusji nad swoim wynagrodzeniem podczas pracy powiatowych radnych się wyłączył.

Na wodzisławskim staroście ciąży teraz obowiązek dostosowania płac członków zarządu powiatu. - Zrobię to w lipcu. Aktualnie nie podjąłem decyzji, jak wynagrodzenia będą się kształtować – mówi starosta.

Ludzie:

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski