Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Święto szwarnych karlusów i gryfnych frelek w Radlinie

19.06.2018 15:44 | 0 komentarzy | kama

15 czerwca był wyjątkowym dniem dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Radlinie.

Święto szwarnych karlusów i gryfnych frelek w Radlinie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada Miejska w Radlinie, na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Szkolnego podjęła uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej nr 3 imienia.

Szkoła, która wprawdzie w innym budynku, ale zaczęła działać już 1 lutego 1893, do tej pory nie miała imienia ani sztandaru. Szkoła, która istnieje w sercach wielu mieszkańców ziemi radlińskiej, która od ponad 125 lat tworzy tutaj historię, nie przez przypadek otrzymała imię Ziemi Radlińskiej.

Uczniowie tej szkoły nigdy nie mogli reprezentować jej w czasie uroczystości państwowych w poczcie sztandarowym, bo sztandaru nie mieli. 15 czerwca 2018r. uroczyście poświęcono sztandar szkoły i nadano jej imię.

Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami i zaproszonymi gośćmi wyruszyli w asyście Orkiestry Górniczej „Marcel” pod przewodnictwem Franciszka Magiery do głożyńskiego Kościoła, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy Św., w czasie której poświęcono sztandar Szkoły Podstawowej nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie.

W budynku szkoły miała miejsce akademia, w czasie której Rada Rodziców przekazała sztandar dyrektor szkoły Joannie Dylich, a ta wręczyła go uczniom z przesłaniem, aby prowadził ich ku lepszej przyszłości, aby zawsze był symbolem ich godności i powinności uczniowskiej. Poprosiła też uczniów, aby strzegli jego honoru. Nie zabrakło też dowcipnego, wykonanego w gwarze śląskiej występu artystycznego, który przygotowali, ubrani w stroje śląskie, wszyscy uczniowie klasy IVb pod opieką Danuty Bezuch.

Na tym świętowanie w Szkole Podstawowej nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie się nie zakończyło, ponieważ po akademii na dziedzińcu i boisku szkolnym rozpoczął się festyn. Środki finansowe na atrakcje w czasie festynu zostały już wcześniej zapewnione przez realizację projektu w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Radlin, którego autorką była dyrektor Joanna Dylich – „Szwarne karlusy i gryfne frelki szykują imieninowe gierki”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Ziemi Radlińskiej w Radlinie jeszcze przez kilka dni będą mogli podziwiać zgromadzone w sali lekcyjnej pamiątki szkolne i nie tylko, które zebrała tworząc piękną wystawę Danuta Bezuch. Korytarze zdobiły prace artystki ludowej Kazimiery Drewniok-Woryny.

W ten świąteczny dzień nie tylko budynek szkoły zmienił swój wizerunek. Dyrekcja Szkoły na tę okoliczność zaprezentowała tradycyjny strój śląski. „Tylu komplementów, ile mój dzisiejszy strój śląski otrzymał, nie otrzymała żadna inna kreacja” – skomentowała dyrektor.

/Matriały prasowe/