Sobota, 16 lutego 2019

imieniny: Danuty, Julianny, Daniela

RSS

Michał Fita: Martwię się o drogę Racibórz – Pszczyna

20.06.2018 07:00 | 11 komentarzy | ma.w

Trzy pytania do radnego miejskiego Michała Fity.

Michał Fita: Martwię się o drogę Racibórz – Pszczyna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Wspólnie z radną Anną Szukalską złożyliście państwo interpelację pisemną w sprawie remontu ulicy Kościuszki. Z tonu pytań tam zadanych bije niepokój.

– Uważamy, że panuje drobny chaos informacyjny w tej sprawie. Wpierw była mowa o trzech etapach inwestycji, następnie o rezygnacji i ograniczeniach w zamówieniu, bez pełnej informacji co z remontem kanalizacji i modernizacją oświetlenia. Odnieśliśmy wrażenie, że między urzędami zaczęło się przerzucanie odpowiedzialnością, zasłanianie się drzewami, wycinkami itd. Dowodzi to, że wkradł się chaos w porozumieniu samorządów, które są współodpowiedzialne za ten projekt. Mnie zastanawia czy ktoś udał się do grantodawcy i zgłosił, że sytuacja z wyłonieniem wykonawcy remontu staje się dramatyczna. Bo nagle działamy jakby w panice, a trzeba powalczyć o wydłużenie terminu realizacji remontu drogi. Nie rozumiem twierdzeń w stylu: nie wyobrażam sobie by nie robić tego w tym roku. Dlaczego? Bo będzie kampania wyborcza?

– To nie jest państwa pierwsza interpelacja „drogowa”. Wcześniej poruszoną sprawą była fuszerka przy remoncie ul. Armii Krajowej i Rudzkiej.

– Aktualnie zaczynam się martwić o drogę Racibórz – Pszczyna. Zastanawiamy się z radną Szukalską co będzie po wybudowaniu jej raciborskiego odcinka. W świetle tego co obserwujemy na przykładzie przetargu na remont Kościuszki mamy realne obawy o sukces tego przedsięwzięcia. Ponadto pojawia się pytanie na ile te problemy, z którymi kierowcy borykają się dzisiaj np. w korku na Rybnickiej czy Piaskowej rozwiąże oczekiwana „obwodnica”. Gdy będziemy mieli tą drogę od strony Rudnika wpadnie ona w ten najbardziej zakorkowany dziś odcinek w mieście.

– Mają państwo jakąś podpowiedź jak rozwiązać ten spodziewany problem?

– Rozwiązaniem byłoby wyprowadzenie ruchu poza rejon kanału Ulgi. W Zarządzie Dróg Wojewódzkich oglądałem 6 projektów trasy Racibórz – Pszczyna. Trasa miała biec między Oborą a Markowicami, wtedy powstałaby faktyczna obwodnica miasta, a z powstałego w jej budowie mostu korzystaliby także mieszkańcy Ciężkowic, Rudnika, Grzegorzowic, Nędzy itd. Tymczasem słyszymy o planach budowy mostu w Ciechowicach, który na rozwiązanie problemów komunikacyjnych w Raciborzu nie będzie miał bezpośredniego wpływu bo jest daleko od miasta.

Rozmawiał Mariusz Weidner

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz