Sobota, 16 lutego 2019

imieniny: Danuty, Julianny, Daniela

RSS

Klamka zapadła. Nędza podpisała umowę na budowę kanalizacji

14.06.2018 10:00 | 0 komentarzy | ż

To będzie potężna, wielomilionowa inwestycja. W Urzędzie Gminy Nędza podpisano umowę na budowę oczyszczalni ścieków w sołectwie Ciechowice, która będzie obsługiwała całą gminę.

Klamka zapadła. Nędza podpisała umowę na budowę kanalizacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Całkowita wartość projektu wynosi 9,5 mln zł. Wkład własny gminy to 3,4 mln zł. Resztę kwoty dokładają Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (1,46 mln zł) oraz Unia Europejska (4,68 mln zł).

W ogłoszonym przez gminę przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm: Reddo Piotr Trybała Przedsiębiorstwo Robót Budowlano-Instalacyjnych z Gliwic oraz Stalbudom Sp. z o.o. z Warszawy. Wartość oferty to 8,59 mln zł brutto. Oczyszczalnia powinna zostać wybudowana do 30 kwietnia 2020 roku.

Wywożą szambo

Na terenie gminy Nędza nie ma na ten moment kanalizacji i oczyszczalni ścieków. - Większość mieszkańców póki co jest zmuszona do korzystania z szamb i wywożenia ścieków do oczyszczalni w Kuźni Raciborskiej albo Raciborzu. To często stare, spękane, a więc i nieszczelne obiekty. Ścieki mogą przesiąkać przez ich ściany i przedostawać się do gleby - mówi wójt gminy Nędza Anna Iskała.

Właściwe odprowadzanie i oczyszczanie ścieków może zapewnić sieć kanalizacyjna. Jej budowa dla niewielkich gmin jak Nędza to ogromny wysiłek finansowy i stanowi poważną część rocznego budżetu.

Zaczęli za własne pieniądze

Z kolei warunkiem otrzymania dofinansowania z zewnątrz było osiągnięcie efektu ekologicznego czyli faktycznego oczyszczania ścieków, co było niemożliwe przy braku możliwości pozyskania środków finansowych na budowę oczyszczalni ścieków. Dlatego część sieci kanalizacyjnej położonej najbliżej planowanej oczyszczalni ścieków gmina zmuszona była budować wyłącznie z własnych środków.

Rozwiązanie problemu jest tym bardziej istotne, że gmina Nędza położona jest na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych. - Podłączając się do kanalizacji wypełniamy obowiązek wynikający z przepisów, podnosimy wartość swojej nieruchomości, poprawiamy standard życia i dbamy o środowisko naturalne - dopowiada wójt Iskała.

źródło: UG Nędza, oprac. ż

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.