Wtorek, 22 stycznia 2019

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Ci uczniowie wiedzą jak pomóc. Powiatowe Manewry Pierwszej Pomocy [ZDJĘCIA]

13.06.2018 09:12 | 0 komentarzy | juk

Uczniowie wodzisławskich szkół ponadgimnazjalnych potrafią udzielać pierwszej pomocy. Zabezpieczenie otwartego złamania kości po upadku na rolkach czy udzielenie pomocy przedmedycznej motocykliście po wypadku już ich nie zaskoczą. 

Ci uczniowie wiedzą jak pomóc. Powiatowe Manewry Pierwszej Pomocy [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

III Powiatowe Manewry Pierwszej Pomocy odbyły się wczoraj (12 czerwca) w wodzisławskim I Liceum Ogólnokształcącym. Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, ale ze względu na intensywne opady deszczu musiano zmienić miejsce akcji manewrów. To właśnie w murach ogólniaka wodzisławscy strażacy przygotowali zadania, z którymi mierzyła się młodzież ucząca się w szkołach powiatu wodzisławskiego.

Do rywalizacji, która była zwieńczeniem projektu edukacyjno-profilaktycznego „Pierwsza pomoc. I Ty możesz ratować”, zgłosiło się 10 drużyn reprezentujących I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl., Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., Zespół Szkól Technicznych w Wodzisławiu Śl., Zespól Szkół w Gogołowej, Sportową Szkołę Podstawową nr 2 w Radlinie, Szkołę Podstawową nr 1 w Wodzisławiu Śl. oraz Szkołę Podstawową im. Św. Kazimierza w Mszanie. – To już trzecia edycja manewrów co pokazuje, że młodzież doskonale współpracuje ze strażą pożarną, a także niezwykle chętnie uczy się ratowania życia. Jest to przecież nasz obywatelski obowiązek prawny i moralny. Jednak ważne, jest posiadanie fachowej wiedzy. Trzeba też mieć świadomość co się robi, ale także umieć pokonać swój strach. Dlatego dobrze, że wyzwanie podjęło wielu młodych tworzących dziesięć drużyn i mam nadzieję, że uczestnictwo w manewrach będzie dla was nie tylko źródłem satysfakcji, ale także nowej wiedzy – mówiła do uczestników wicestarosta Danuta Maćkowska, oficjalnie rozpoczynając trzecią edycję manewrów.

Uczestnicy manewrów mieli za zadanie poradzić sobie z wyzwaniami, które mogą wydarzyć się w życiu codziennym. Było to m.in. udzielenie pomocy przedmedycznej motocykliście po wypadku, zabezpieczenie otwartego złamania kości po upadku na rolkach, odpowiednia reakcja na stopień i rodzaj poparzeń, a także niesienie pomocy ofierze wypadku na rowerze. Dodatkowo na boisku liceum zorganizowano konkurencje sprawnościowe – wspinaczkę na skrzynkach oraz tor przeszkód zakończony testem na celność w laniu wody.

Wydarzenie miało na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa, wyposażenie uczniów w praktyczne umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i zachowania się w sytuacjach kryzysowych. W manewrach udział wzięli również Naczelnik Wydziału Obywatelskiego, Ochrony Informacji Niejawnych i Zarządzania Kryzysowego Gabriela Bała, Naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim mł. bryg. Marek Misiura.