Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pół wieku z Arabeskami. Czas jest łaskawy dla dziewczyn z Ekonomika [ZDJĘCIA] [FILM]

Minęło wiele lat, ale czas jest łaskawy dla dziewczyn z raciborskiego Ekonomika. Tak jak kiedyś u szczytu swej muzycznej sławy, tak po 50 latach znów spotkały się w Raciborskim Centrum Kultury, by powspominać i nacieszyć się swoją obecnością. Radość była tak ogromna, a wspomnienia tak żywe, jakby wszystko co miało miejsce na scenach muzycznych amfiteatrów, wydarzyło się dopiero wczoraj.

Pół wieku z Arabeskami. Czas jest łaskawy dla dziewczyn z Ekonomika [ZDJĘCIA] [FILM]

Materiał wideo:

Historię zespołu „Arabeska”, który na przełomie lat 60. i 70. był równie znany, jak „Partita”, czy „Alibabki” zachował w dokumentach i pamięci założyciel i kierownik artystyczny Eryk Okoń. Wtenczas młody nauczyciel muzyki, zapatrzony w „Filipinki”, w Technikum Ekonomicznym w Raciborzu, zapragnął stworzyć na ich wzór zespół szkolny. Zadanie niełatwe w tej zdecydowanie żeńskiej szkole, gdyż spośród 800 uczennic musiał wybrać tylko kilka, tych najbardziej utalentowanych wokalnie. Jedną z nich była Stefania Niewrzoł, obecnie Wolska, sędzia w stanie spoczynku raciborskiego Sądu Rejonowego w Raciborzu. – Pamiętam, że w pierwszej klasie na jedną z lekcji przyszedł młody profesor i zapytał, kto w klasie potrafi grać na jakimś instrumencie i śpiewać. Zgłosiłam się ja, jako że grałam na pianinie oraz Helena Kustos. Po tygodniu, w auli odbyło się przesłuchanie kandydatek z wszystkich klas, z których profesor wybrał osiem osób. Rok później doszły jeszcze dwie osoby i tak powstał zespół – opowiada pani Wolska.

Wybór nie mógł być przypadkowy, wszystkie dziewczęta poza talentem muzycznym, musiały być bardzo dobrymi uczennicami, aby czas poświęcany muzyce nie zaważył na nauce i szkolnych stopniach. Zawsze – jak wspominają z nostalgią – wspierała je dyrektor szkoły Maria Mrzygłód, która czekała, nawet do późnych godzin nocnych, na powrót z festiwalowych wojaży swych podopiecznych, a te obdarowywały ją naręczami kwiatów.

Zespół, który rozsławiał nie tylko Technikum Ekonomiczne ale także Racibórz na scenach ogólnopolskich festiwali piosenki: „Arabeska” dawnej (od lewej): Helena Kustos (Popławska), Helena Wójcik (Siorak), Stefania Niewrzoł (Wolska), Danuta Jesionek (Grzegorczyk), prof. Eryk Okoń, Irena Wierzbicka (Frydryszek), Krystyna Kondziołka (Drewienkowska), Urszula Ziemkiewicz (Brust) i Joanna Penkała (Klima).

Jak „Boverynki” stały się „Arabeską”

Początki „Arabeski” sięgają 1966 r., kiedy powstał szkolny zespół wokalny Technikum Ekonomicznego w Raciborzu. Dwa lata później, w Raciborzu gościła znana piosenkarka Katarzyna Bovery z zespołem „Białe Kruki”. Na spotkaniu z gwiazdą uzgodniono, że zespół wokalny z Technikum Ekonomicznego przyjmie nazwę „Boverynki”. Już w maju 1968 r. dokonano pierwszych nagrań w Radiu Opole, a w lipcu zespół wystąpił po raz pierwszy w programie TV Katowice. Potem były kolejne nagrania z Orkiestrą TV Katowice.

W tym czasie zespół zaczął działać pod dodatkowym mecenatem Powiatowego Domu Kultury w Raciborzu. Do czerwca 1971 r. występowały w nim wyłącznie uczennice Technikum Ekonomicznego: Joanna Penkała (Klima), Urszula Ziemkiewicz (Brust), Krystyna Kondziołka (Drewienkowska), Helena Wójcik (Siorak), Stefania Niewrzoł (Wolska), Helena Kustos (Popławska), Irena Wierzbicka (Frydryszek), Danuta Jesionek (Grzegorczyk), Gabriela Kosmol, Danuta Palik (Chęć) i Małgorzata Kozyra (Sywiasało).

W kwietniu 1970 r. TV Katowice zaproponowała zmianę nazwy dla zespołu. Telewidzowie emitowanego „na żywo” programu „Gość trzech wieczorów”, w ogłoszonym konkursie wybrali „Boverynkom” nową nazwę –„Arabeska”. Pod tą nazwą zespół wystąpił w koncercie „Każdy kiedyś zaczynał” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Następnego roku wszystkie członkinie „Arabeski” zdały maturę i część z nich podjęła pracę, a część rozpoczęła studia. Dlatego do zespołu w sezonie artystycznym 1971/1972 dołączył Andrzej Tarnowski, a następnie Daniela Rogoś. „Arabeska” zakończyła swą działalność artystyczną w 1975 r.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].