środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

WSTRZĄS W REGIONIE:

Outsourcing kadrowo płacowy - wszystko co powinieneś wiedzieć

08.06.2018 09:39 | 0 komentarzy | (s)

Posiadanie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami. Część z nich sprawia satysfakcję i napędza do działania, inne natomiast – mogą być źródłem frustracji. Obsługa kadr i płac należy do tych mniej ekscytujących, jednak koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania każdego biznesu. Jako pracodawca nie wcale nie musisz zajmować się tym sam. Co więcej – nie musisz także zatrudniać na stałe pracownika-księgowego. Opcją, którą warto przemyśleć jest natomiast outsourcing.

Outsourcing kadrowo płacowy - wszystko co powinieneś wiedzieć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najważniejsze informacje o outsourcingu

Samo zjawisko outsourcingu jest dość powszechną praktyką w coraz większej ilości firm, niezależnie od wielkości. To mit, że delegowanie zadań zewnętrznym podmiotom to domena wielkich korporacji. Tak naprawdę outsourcing jest najlepszym sposobem na optymalizację kosztów i dużą oszczędność czasu – może przynieść korzyści rozwijającym się firmom, które przekazując niektóre obowiązki na zewnątrz, mogą skupić się na swoich głównych celach biznesowych.

Najczęściej outsourcingowi podlegają takie obszary działań, jak: transport i logistyka, marketing, administracja, a przede wszystkim – obsługa kadr i płac.

Outsourcing kadrowo płacowy

Na szczęście na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w usługach kadrowo płacowych. Mają one zazwyczaj szeroką ofertę i nawiązując współpracę jesteś w stanie dopasować ją do indywidualnych potrzeb swojej firmy. Modele biznesowe przekazania odpowiedzialności za sprawy kadr i płac są różne.  Możesz na przykład przekazać całość odpowiedzialności – wtedy nie ponosisz kosztów specjalistycznego oprogramowania. Istnieje też opcja przekazania współodpowiedzialności za dane pracownicze (w momencie, gdy posiadasz oprogramowanie) lub też zlecenie nadzoru bez zlecania wykonywania zadań działu kadrowego. Wybór modelu współpracy zależy oczywiście od specyfiki firmy oraz jej zasobów.

Do największych zalet, które daje współpraca z firmą zajmującą się obsługą kadr i płac, jest wysoka jakość wykonywanych usług. W końcu zajmują się tym profesjonaliści w swojej dziedzinie. Oznacza to także, że są oni na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami – a ty, jako przedsiębiorca, nie musisz już tracić czasu na szukanie nowości w prawie i skrupulatne sprawdzanie, czy wszystkie „papiery” są na swoim miejscu. Pamiętaj, że za ewentualne błędy odpowiada firma, którą wynajmujesz – podpisując umowę, zrzucasz z siebie ciężar odpowiedzialności w razie kontroli PIP.

Czy warto zlecić outsourcing płac?

Jeśli zajmowanie się sprawami związanymi z umowami, rachunkami, obliczaniem wynagrodzeń sprawia ci trudność lub zabiera zbyt dużo czasu, warto wziąć pod uwagę zlecenie tych zadań na zewnątrz. Jeśli radzisz sobie sam lub zatrudniłeś pracownika, również możesz nawiązać współpracę z firmą obsługującą obszar kadr i płac – wiele z nich oferuje fachowe doradztwo, na przykład z tematyki prawa pracy. Specjaliści mogą wesprzeć cię również w procesie zatrudniania i zwalniania pracowników oraz w wielu innych problematycznych kwestiach.

Materiał zewnętrzny