środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

WSTRZĄS W REGIONIE:

Rafako będzie modernizować elektrownię w Bełchatowie

05.06.2018 14:01 | 0 komentarzy | ż

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Rafako będą modernizować Elektrownię w Bełchatowie. Łączna wartość kontraktów przekracza 100 mln zł netto.

Rafako będzie modernizować elektrownię w Bełchatowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kontrakt na modernizację elektrofiltrów opiewa na kwotę blisko 50 mln zł netto i obejmuje wymianę głównych podzespołów elektrofiltrów wraz z szeregiem prac dodatkowych, jak m.in. wymiana izolacji termicznej, modernizacja zasilania elektrycznego, układu sterowania. Wszystko po to, by zmniejszyć emisję pyłów i wydłużyć żywotność całej instalacji. Do Rafako należy również wykonanie całości prac projektowo - dokumentacyjnych, przeprowadzenie prób funkcjonalnych oraz rozruch instalacji.

- Nikt lepiej od nas temu nie sprosta, mamy doskonałe przygotowanie i jako jedyna polska firma świadczymy takie usługi kompleksowo – mówi Tomasz Tomczak (na zdj.), wiceprezes zarządu Rafako. - Proces modernizacyjny dostosowujący blok do wymogów konkluzji BAT* to oczywiście nie tylko elektrofiltry. Kolejne etapy to na przykład modernizacja kotła i instalacji przykotłowych, o te zlecenia również się staramy, ale postępowanie przetargowe jeszcze trwa – dodaje Tomczak. Jednocześnie podkreśla, że kilka dni temu Rafako podpisało z PGE GiEK S.A. kontrakt na jeszcze inny element procesu dostosowywania Elektrowni Bełchatów do konkluzji BAT. Chodzi o rozbudowę młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku kamienia wapiennego o wartości 56,4 mln zł netto.

Wspomniana wcześniej konkluzja BAT to zbiór norm środowiskowych zatwierdzonych przez Unię Europejską. Energetyka ma czas na dostosowanie się do nowych wymogów do połowy 2021 roku. Wówczas jednostki, których remont będzie nieopłacalny, zostaną wyłączone, cześć mocy dostarczą nowe, budowane właśnie bloki, które będą spełniać konkluzje BAT. Jednak większość elektrowni musi zostać zmodernizowana. W niektórych procesy modernizacji już trwają, w innych są w zaawansowanej fazie przygotowań przetargowych.

źródło: Rafako, oprac. ż