Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Uczniowie z Raciborza opowiadają o praktykach w Portugalii

30.05.2018 09:22 | 0 komentarzy | ż

Powoli dobiega końca pobyt uczniów CKZiU nr 1 na praktykach zagranicznych w północnej Portugalii.

Uczniowie z Raciborza opowiadają o praktykach w Portugalii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uczniowie kształcący się na kierunkach: technik budownictwa i technik ochrony środowiska wyjechali w ramach projektu „Mobilni i kreatywni na europejskim rynku pracy” realizowanego w Centrum od września 2017 r. w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" (na zasadach Erasmus+). Projekt zakończy się w maju 2019 r.

Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem z języka portugalskiego i przygotowaniem kulturowym przeprowadzonym przez Heldera Santos - Portugalczyka mieszkającego w Polsce, dodatkowymi zajęciami z języka angielskiego oraz przygotowaniem psychologiczno-pedagogicznym.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa zgodnie z programem praktyk zapoznają się z technologiami stosowanymi w robotach budowlanych z uwzględnieniem stanu surowego i wykończeniowego, tworzą szkice i rysunki w programie AutoCAD, biorą udział w pracach projektowych, modernizacyjnych i remontowych na obiektach budowlanych. Miejscami ich praktyk są w firmy budowlane i architektoniczne : Nilconstruções-Sociedade De Construções De Nil, Lda. i Ribeiro da Silva & Ca Lda,

Technicy ochrony środowiska odbywają swoje staże w laboratoriach przedsiębiorstw: Estamapria Pinto oraz Fusao Print zajmujących się produkcją tkanin i wytwarzaniem nadruków na ubraniach. Uczniowie wykonują badania związane z testowaniem przydatności tkanin i nadruków do użycia, odporności na wybielanie i ścieranie I czyszczenie.

Przedstawiamy fragment wywiadu z technikami budownictwa (B) oraz technikami ochrony środowiska (O) biorącymi udział w praktykach:

Dlaczego zdecydowaliście się na miesięczną praktykę zagraniczną w Portugalii?

O - Lubię podejmować ryzykowne decyzje w swoim życiu i uważam, że wzięcie udziału w tym projekcie było idealna okazją ku temu oraz ogromną szansą dla mojej kariery zawodowej - mówi Natalia.

B - Zdecydowałem się na udział w praktykach zagranicznych ponieważ dają większe możliwości rozwoju - zapoznanie z obcym językiem i tutejszą kulturą, oraz nabycie nowych umiejętności zawodowych, innych niż w Polsce- mówi Kacper.

Czy uważasz, że praktyki zagraniczne są potrzebne?

B - Uważam, że są potrzebne, według mnie każda osoba powinna mieć szansę uczestniczenia w takich praktykach z powodu możliwości poznania systemu pracy w innym kraju - mówi Mateusz.

B - Myślę, że są potrzebne przede wszystkim po to by w przyszłości móc łatwiej znaleźć pracę - dodaje Tomek.

O - Uważam, że praktyki te są bardzo potrzebne, choćby dlatego, że mogą stanowić cel dla młodych ludzi, aby starali się o swoje wyniki w szkole i uczyli się języków obcych, jest to również okazja by w przyjemny sposób łączyć pracę zawodową z poznawaniem kultury - mówi Natalia.