Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Karuzela z dyrektorami

28.05.2018 12:51 | 1 komentarz | żet

Faworyt nauczycieli nie zwyciężył w konkursie na dyrektora Ekonomika. Mocno podzielone jest też grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu. Związana od lat ze szkołą Joanna Paszkowska przegrała z Dariuszem Malinowskim. Przeciwnicy mówią o nim, że jest „niebieskim ptakiem”. – Dyrektor musi umieć rozmawiać z ludźmi, a nie strzelać paragrafami – ripostuje członek komisji konkursowej, który głosował za D. Malinowskim. Zmiany na stanowiskach dyrektorów dotyczą też szeregu innych szkół i przedszkoli, wkrótce zostanie rozstrzygnięty kolejny konkurs...

Karuzela z dyrektorami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoła specjalna, Markowice i przedszkola

Tytułowa „karuzela dyrektorów” nie ogranicza się wyłącznie do zmian w SP 15 i Ekonomiku. Od września nowym dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych będzie Agata Wieczorek, dotychczasowa wicedyrektor szkoły. Obecna dyrektor Ewa Konopnicka nie ubiegała się o ponowny wybór na to stanowisko.

Na początku roku doszło również do zmiany na stanowisku dyrektora Przedszkola nr 12 w Raciborzu. Wiesława Wieczorkowska przeszła na emeryturę. Co ciekawe, na ogłoszony przez władze Raciborza konkurs nie wpłynęła żadna kandydatura. Dlatego prezydent Raciborza Mirosław Lenk po konsultacjach z przedstawicielami kuratorium oświaty i związków zawodowych powołał na to stanowisko Justynę Andrzejewską, która wcześniej pełniła funkcję wicedyrektora społecznego placówki.

Zmiany ominęły natomiast Przedszkole nr 13 w Raciborzu. W konkursie na dyrektora przedszkola wzięła udział tylko dyrektor Beata Wawrzynek, która będzie kierować P13 w kolejnych latach.

Czego od nich oczekują?

Jakie wyzwania czekają na nowych dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 15, Zespołu Szkół Specjalnych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych? Zapytaliśmy o to wicestarostę Marka Kurpisa oraz naczelnika wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta Racibórz Roberta Myśliwego.

– Takim wyzwaniem będzie scalenie dwóch gron pedagogicznych (SP 15 i G5 – red.) w jeden organizm – w jedną wspólnotę myślącą podobnie i zmierzającą w tę samą stronę – mówi krótko R. Myśliwy.

– W Zespole Szkół Specjalnych ważna będzie kontynuacja dotychczasowych działań, czyli bardzo mocna współpraca ze środowiskiem lokalnym i stowarzyszeniami, które prowadzą działalność w zakresie wspierania osób niepełnosprawnych. Zespół Szkół Specjalnych jest też koordynatorem powiatowego programu „Za Życiem”. Myślę, że to również jest dość istotna sprawa – mówi M. Kurpis.

Władze powiatu raciborskiego oczekują od nowego dyrektora Ekonomika przede wszystkim zwiększenia współpracy z lokalnymi pracodawcami. – Jako organowi prowadzącemu zależy nam, żeby Ekonomik nastawił się na kwestie związane z przedsiębiorczością oraz większą współpracę z pracodawcami. W zasadzie to się działo do tej pory, ale chcielibyśmy, żeby ta współpraca w większym stopniu odzwierciedlała oczekiwania lokalnego rynku pracy. Ze strony pracodawców jest bardzo duża potrzeba wejścia na rynek młodych absolwentów technikum – dodaje M. Kurpis.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Były naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu