Wtorek, 24 listopada 2020

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Biblioteka zaprasza na spotkania poświęcone pomocy humanitarnej

25.05.2018 06:00 | 0 komentarzy | ż

Raciborska biblioteka jest jedną ze 100 w całej Polsce, która realizuje projekt „Globalnie w bibliotekach” Polskiej Akcji Humanitarnej we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Za nami pierwsze spotkanie, które odbyło się w bibliotece w Markowicach.

Biblioteka zaprasza na spotkania poświęcone pomocy humanitarnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program „Globalnie w bibliotekach” ma na celu zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej. W trakcie spotkań uczestnicy zastanawiają się m.in. nad tym, w jaki sposób myślimy o pomocy humanitarnej i ludziach, którym pomoc jest udzielana. Dzięki uzyskanym materiałom dotyczącym pomocy ludziom, tak aby zachować ich godność, łamaniu stereotypów oraz konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych przygotowano scenariusze zajęć adresowanych do uczniów w wieku 9-13 lat oraz dla młodzieży a nawet osób dorosłych

„Akcja edukacja” to pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach programu „Globalnie w bibliotekach”, które odbyło się w bibliotece w Markowicach. Na początku naświetlono główne przyczyny kryzysów humanitarnych a także wyjaśniono pojęcie pomocy humanitarnej. W dalszej części, dzieci opisywały swoją szkołę, wyprawkę szkolną i chęć uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych. Uczestnicy poznali historię Malali z Pakistanu oraz Georga z Nairobi, którym odebrano prawo do edukacji. Przy okazji omówione zostały bariery w dostępie do edukacji takie jak: ubóstwo oraz praca dzieci, długa droga do szkoły, konflikty zbrojne czy dyskryminacja. Zorganizowano także wystawkę poświęconą tematyce pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań współczesnego świata.

Projekt będzie realizowany w kilku filiach bibliotecznych na terenie Raciborza. Dodatkowo, dla dorosłych czytelników zaplanowano spotkanie poświęcone książkom: „Tamtego ranka, kiedy po nas przyszli. Depesze z Syrii” Janine di Giovanni i „Sura” Rafała Grzeni i Macieja Moskwy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 7 czerwca o godz. 16.30. 

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. ż