Sobota, 15 maja 2021

imieniny: Zofii, Nadziei, Berty

RSS

Śląski Oddział Straży Granicznej świętował na Zamku Piastowskim w Raciborzu [ZDJĘCIA]

24.05.2018 15:01 | 0 komentarzy | żet

Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza (Podhalańczycy).

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Graniczenej w Raciborzu połączyli obchody swego święta z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość zorganizowano 24 maja na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu (dzień wcześniej w kościele św. Mikołaja odprawiono mszę świętą w intencji strażników granicznych).

Minutą ciszy uczczono ofiary katastrofy w kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju. - Sto lat temu przed odrodzonym państwem polskim stanął problemy ochrony granic. Dzisiaj funkcjonariusze Straży Granicznej chronią nie tylko granice Polski, ale również wschodnią granicę Unii Europejskiej - powiedział płk SG Adam Jopek, komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Zaznaczył, że służba w formacji nie jest łatwa, ale daje satysfakcję.

Uroczystość na zamku w Raciborzu była okazją do wręczenia medali, odznaczeń i awansów dla funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz osób zasłużonych dla tej formacji. Poseł Jerzy Polaczek (PiS, okręg katowicki) pogratulował wyróżnionym. Zapowiedział też sprowadzenie do Raciborza sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji, w której pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

Śląski Oddział Straży Granicznej odpowiada za ochronę 444 kilometrów granicy z Czechami oraz Słowacją. Funkcjonariusze pełnią również służbę na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Komenda oddziału znajduje się w Raciborzu, podlegają jej placówki w Bielsku-Białej, Częstochowie, Opolu i Rudzie Śląskiej. Dowództwo Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zamierza przyjąć w tym roku do służby 60 nowych funkcjonariuszy.