Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak bezpiecznie pożyczać online pozabankowo?

Polski rynek pożyczek online rozwija się dosłownie z kwartału na kwartał. Już teraz szacuje się, że pożyczki zaciągane przez internet to około 45% całego sektora pozabankowego. Jednocześnie eksperci są właściwie jednomyślni co do tego, że przyszłość należy właśnie do produktów pożyczkowych dostępnych online.

Jak bezpiecznie pożyczać online pozabankowo?

Modelowym przykładem może być tutaj chociażby Wielka Brytania, gdzie internetowe pożyczanie osiąga roczną wartość na poziomie ponad 20 miliardów euro. Oczywiście, polskiej branży pozabankowej jak na razie jeszcze bardzo daleko do takich wyników. Tym niemniej, postęp zachodzący w obrębie tego sektora jest zjawiskiem nader wyraźnym nie poddającym się negacji. Warto jednak mieć świadomość, że oprócz swoich niewątpliwych zalet, pożyczanie przez internet może się wiązać z różnego rodzaju zagrożeniami.

Pożyczka online, a bezpieczeństwo transakcji

Pierwsza problematyczna kwestia z jaką możemy się zetknąć to ewentualna nierzetelność danej firmy pożyczkowej. Na szczęście, na przestrzeni ostatnich lat polski sektor pozabankowy wykształcił skuteczne mechanizmy autoregulacji, które spychają podmioty nierzetelne na margines branży i umożliwiają konsumentom ich identyfikację.

Co więc przede wszystkim należy zrobić w celu weryfikacji wiarygodności danej firmy pożyczkowej? Bezpieczne pożyczki online według ZgasRyzyko.pl to przede wszystkim te zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Firm Pożyczkowych. Jest to baza danych, której powstanie było inicjatywą kilkunastu najważniejszych firm pozabankowych działających na polskim rynku.

Jednak nie wszystkie firmy pożyczkowe działające na polskim rynku są ujęte w Krajowym Rejestrze Firm Pożyczkowych, także nie zaszkodzi zachować podwójną czujność i skorzystać z bazy prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego, gdzie znajdziemy listę ostrzeżeń KNF, a w niej szczegółowe informacje na temat każdej podejrzanie działającej na polskim rynku firmy pozabankowej, a także na temat jej aktualnej sytuacji prawnej (jeżeli przeciwko konkretnemu podmiotowi toczy się jakieś postępowania, informacja na ten temat będzie dostępna).

Inny, równie standardowy środek bezpieczeństwa to oczywiście uważne przeczytanie całej umowy o przyznaniu pożyczki chwilówki przed jej podpisaniem/zatwierdzeniem. Jeżeli mamy wrażenie, że umowa jest w wielu punktach niejasna lub nie do końca zgadza się z ofertą, jaką dany podmiot prezentuje na swojej witrynie internetowej to dla własnego bezpieczeństwa najlepiej jest poszukać innego pożyczkodawcy.

Redaktorzy z portalu pożyczkowego MaszKesz.pl zalecają również aby szukając zaufanego pożyczkodawcy oprzeć się na doświadczeniu ekspertów sektora pozabankowego i skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek pożyczek online.

Zapobieganie innym zagrożeniom

Pożyczając przez internet jesteśmy oczywiście narażeni nie tylko na zagrożenia w postaci usług nierzetelnych podmiotów, lecz dotyczy nas również to samo ryzyko, które wiąże się nierozerwalnie z samym faktem korzystania z sieci. Co prawda, różnego rodzaju ataki hakerskie dotyczą przede wszystkim klientów banków. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy całkowicie bezpieczni nawet gdy nie posiadamy konta w banku (lecz na przykład w danej instytucji pozabankowej lub kasie społecznościowej).

Podstawowe metody ochrony przed złośliwym oprogramowaniem oraz atakami hakerskimi to oczywiście wykupienie pełnowymiarowego programu antywirusowego, regularne skanowanie dysków komputera a także używanie trybu prywatnego przeglądarki na przykład wówczas, gdy wchodzimy przez internet na nasze konto bankowe lub jakąkolwiek inną stronę, gdzie można znaleźć nasze dane osobiste.

Istnieje również dość łatwa metoda sprawdzenia, czy na komputerze aby na pewno nie zostało zainstalowane złośliwe oprogramowanie typu keylogger (program szpiegujący). Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazę "jak sprawdzić czy na komputerze jest zainstalowany keylogger" a wyświetli się nam spora ilość prostych a zarazem szczegółowych poradników, często w formie materiałów video. Dzięki nim w kilka minut będziemy w stanie sprawdzić, czy nasz komputer nie został zainfekowany takim lub innym oprogramowaniem, mogącym stwarzać realne zagrożenie bezpieczeństwa i sprawiać, że pożyczka online zostanie wyłudzona na nasze dane.

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kokoszanel4 (185.56. * .14) 25.05.2018 10:36
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~oinia1 (185.56. * .14) 24.05.2018 13:00

wlasnie chce pozyczyc 3tys. na wakacje rpzez chwilowke online, moze cos polecice? nigdy nie korzystalam, znajomi tak, ale sporadycznie i zastanawiam sie jak to wyglada czy moze wy macie cos sprwdzonego? dla mnie jest za duzo tego na rynku i ciezko sie odnalezc, ktora oferta jest najlepsza