Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Radny szantażował dyrektora: chcesz mieć spokój, przekaż pieniądze

22.05.2018 07:00 | 11 komentarzy | art

W marcu komisja rewizyjna miała skontrolować finanse Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie za 2017 r. Wizyta komisji w Ośrodku niewiele miała jednak wspólnego z tematem kontroli.

Radny szantażował dyrektora: chcesz mieć spokój, przekaż pieniądze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Członkowie komisji pojawili się na kontroli w GOKiR-ze 20 marca. Z lektury protokołu posiedzenia, podpisanego przez członków komisji wynika, że sama wizyta z kontrolą miała jednak niewiele wspólnego. Bardziej niż kontrola, kilku radnych interesowały pieniądze, jakie GOKiR otrzymuje od Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ramach umowy promocyjnej. Umowa jest traktowana jako gest dobrej woli Spółki względem gminy, która zmaga się z negatywnymi skutkami działalności górniczej. Środki nie mogą trafiać bezpośrednio na konto gminy, bo nie ma ku temu podstaw prawnych. Dlatego dysponuje nimi GOKiR, który przeznacza je na działalność kulturalną.

Wciąż mało i mało

Z protokołu wynika, że w wyjątkowo niegodny sposób miał zachować się radny Alojzy Wita. Poszło o środki dla klubu Płomień Połomia. Wita niejednokrotnie już domagał się na posiedzeniach rady gminy większych pieniędzy dla Płomienia, w którym pełni funkcję koordynatora ds. sportowych. W tym roku klub, który występuje na 6. poziomie rozgrywek w Polsce, otrzymał 75 tys. zł dotacji z budżetu gminy. To o 10 tys. zł więcej niż przed rokiem. Wita najwyraźniej uważa, że to wciąż za mało. Dlaczego? Na rzeczonej komisji interesowało go przede wszystkim to, żeby GOKiR część środków, które otrzymał na działalność od JSW, przekazał Płomieniowi właśnie. Konkretnie domagał się, żeby GOKiR część pieniędzy przeznaczył na jubileuszowy obiad dla gości Płomienia, którzy przyjdą na 50-lecie tego klubu. Dyrektor Ośrodka Rafał Jabłoński wyjaśnił, że zgodnie z umową zawartą pomiędzy GOKiR-em a Spółką pieniądze mogą być wydawane tylko na działalność statutową Ośrodka. Zapowiedział, że GOKiR przeznaczy około 10 tys. zł na festyn kulturalny, który Ośrodek zorganizuje z okazji jubileuszu klubu. Jednak nie na obiad organizowany przez klub. – GOKiR nie jest organizatorem posiłku dla gości zaproszonych przez klub – odparł Jabłoński.