Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Historyczny spacer po terenach rybnickiego psychiatryka

21.05.2018 21:11 | 1 komentarz | ż

W miniony piątek ponad 70 osób czekało pod bramą Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku, aby wraz z przewodnikiem zwiedzić tereny otaczające placówkę i neogotycką kaplicę oraz odwiedzić Galerię Pod Wieżą, w której można było podziwiać artystyczne dzieła pacjentów szpitala. W ceglanej zabudowie kompleksu zapisanych jest ponad 130 lat burzliwych dziejów szpitala, o których odwiedzający mieli okazję posłuchać podczas historycznego spaceru.

Historyczny spacer po terenach rybnickiego psychiatryka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z okazji 132. rocznicy powstania Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku zorganizował wyjątkowe wydarzenie skierowane do wszystkich mieszkańców Rybnika i okolic, którzy chcieli poznać miejsce pełne ciekawych wątków historycznych i urzekających walorów architektonicznych. Spacer połączył bogatą i burzliwą historię tego miejsca z opowieściami o współczesnej działalności szpitala. Data spaceru też nie była przypadkowa, bowiem dokładnie 18 maja 1886 r. Szpital Psychiatryczny w Rybniku został oficjalnie otwarty.

Podczas niemal trzygodzinnego spaceru uczestnicy wędrowali wraz z przewodnikiem po parku skrywającym wiele tajemnic, rozciągającym się wśród zabudowy z czerwonej cegły. Podziwiali również charakterystyczną architekturę kompleksu szpitalnego wraz z zabytkową wieżą ciśnień. Po wędrówce pomiędzy budynkami biblioteki, administracji i poszczególnych oddziałów dla pacjentów, do kolejnych punktów spaceru należało zwiedzanie neogotyckiej kaplicy oraz Galerii Pod Wieżą. W tym ostatnim miejscu uczestnicy mieli wyjątkową okazję zapoznać się z fascynującymi dziełami pacjentów szpitala, którzy uczestniczą w zajęciach arteterapii. Podczas wizyty w Galerii można było posłuchać o sztuce jako bardzo istotnym elemencie wspierającym leczenie pacjentów chorych psychicznie.

Na zakończenie spaceru dla wszystkich uczestników zostały przygotowane dwie niespodzianki. Każdy z odwiedzających otrzymał specjalną publikację wydaną z okazji 132. rocznicy powstania Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku, gdzie opisana jest historia placówki oraz dzieje współczesne. Biuletyn okolicznościowy zredagowali pacjenci i personel szpitala. Następnie został przeprowadzony konkurs wiedzy o historii szpitala. Przewodnik zadał dwa trudne pytania o początki działalności placówki i ten, kto pierwszy udzielił poprawnej odpowiedzi, otrzymał podwójne zaproszenie na wydarzenie organizowane z okazji Dnia Dziecka przez Kabaret Młodych Panów. Nagrody zostały przekazane przez Fundację „Piątka”, z którą Szpital Psychiatryczny w Rybniku współpracuje.

Inicjatywa zorganizowania historycznego spaceru została z entuzjazmem przyjęta przez mieszkańców Rybnika, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. Uczestnicy spaceru chwalili również program spaceru i pasjonujące opowieści przewodnika. - Spacer po terenach szpitala to wspaniała inicjatywa. Mogliśmy zapoznać się z historią tego miejsca, zobaczyć nieznane, zabytkowe miejsca, posłuchać o aktualnej działalności szpitala, ale także zapoznać się z ludzkimi historiami ukrytymi w obrazach pacjentów. To wyjątkowe przeżycie, które z pewnością na długo zostanie w mojej pamięci – relacjonuje pani Krystyna, uczestniczka historycznego spaceru.

źródło: Szpital Psychiatryczny w Rybniku, oprac. ż